Zvláštne silvestrovské zvyklosti vo svete

Rok 2015 sa pomaly chýli k svojmu záveru a my začíname bilancovať. Bol pre vás úspešný alebo by ste mnoho vecí urobili inak?

Možno ste plní očakávaní, čo vám prinesie ten nasledujúci, niektorí sa zasa odhodlávate k zmenám, možno si dávate predsavzatia alebo naopak je pre vás koniec roka iba skvelou príležitosťou sa zabaviť.

Každopádne, s príchodom Nového roka sa nielen u nás, ale všade vo svete spája mnoho tradícií a zvyklostí, pričom mnohé z nich sú špecifické pre tú-ktorú krajinu. A niektoré sú ozaj poriadne uletené, pre našinca až nepochopiteľné.

Preto, ak sa tento rok chystáte sláviť Silvestra a Nový rok mimo Slovenska, pripravte sa aj na miestne zvyky, nech neostanete zaskočení…

Čo vás môže prekvapiť trebárs v južnej Amerike alebo v temperamentnom Španielsku?

Chile

Predstavte si, v tejto juhoamerickej krajine sa koniec roka slávi pre nás dosť netradične. Kto by čakal bujaré trojdňové oslavy, bude prekvapený, v Chile totiž trávia tento čas úplne inak – spomínaním na zosnulých. A tak, i keď vo veselom duchu, za blízkymi, ktorí už nie sú medzi nami, sa na Silvestra vydávajú na cintorín.

Peru

Tu sa zasa nenechajte zaskočiť novoročnou bitkou medzi starými známymi či susedmi, ktorej cieľom je vyriešiť staré spory a do Nového roka vkročiť s čistým štítom a vyjasnenými vzťahmi. To nie je zlý zvyk, čo poviete?

Argentína

Ako na Nový rok, tak po zvyšok roka. A aby Argentínčania nenechali nič na náhodu a v začínajúcom roku si zaistili dostatok šťastia i lásky, zaodejú sa na Silvestra do bielizne ružovej farby, ktorá im podľa ich tradícií všetko toto zaistí.

Írsko

Vítanie Nového roka sa v tejto tradičnej kresťanskej krajine spája aj s vyháňaním zlých duchov. Íri to robia nasledovne: Zaháňajú ich chlebom, ktorým klopú na steny aj dvere. Nevedno, či je to chlieb čerstvý alebo niekoľkodňový, ale tradícia je to v každom prípade čudesná.

Bulharsko

Bulhari pri slávnostnom silvestrovskom stole zhasnú na tri minúty všetky lampy. A v úplnej tme, ktorá nastane, sa potom pod rúškom tajomna bozkávajú. Skvelá príležitosť dať či dostať bozk tajnej láske, nemyslíte?

Bielorusko

V tejto krajine majú tiež zaujímavé novoročné tradície a zvyky. Slobodné dievčatá i vydaté ženy si rady predpovedajú šťastie v láske, a to aj tak, že vydatá žena schová v dome rôzne predmety a úlohou jej slobodných kamarátok je ich nájsť. Tá, ktorá objaví chlieb, si vezme bohatého muža a žena, ktorá nájde prsteň zasa pekného.

Anglicko

Angličania sú známi svojím zvykom „von so starým a dnu s novým“, čo si „zaistia“ jednoduchým otvorením zadných dvier domu, odkiaľ odchádza rok starý a otvorenými prednými dverami zasa vpúšťajú do domu Nový rok.

Dánsko

Zvláštna tradícia sa udomácnila v Dánsku, kde je zvykom postaviť sa na stoličky a o polnoci spoločne skočiť do Nového roka.  Tunajší obyvatelia tiež veria, že im šťastie prinesú rozbité črepy. Rodina si teda počas celého roka postupne zbiera staré taniere a iný riad a na Silvestra ho potom s chuťou  rozbijú na väčšie črepiny. V podvečer sa vyberú na prechádzku a pri dverách tých ľudí, ktorých majú radi a na ktorých im záleží, nechávajú kúsok črepín. Čím viac si ich ráno nájdu, tým väčšie šťastie a blahobyt ich čaká počas nasledujúceho roka.

Rakúsko

Rakúšania veria, podobne ako aj my, že šťastie nosia prasiatka. Ale v ich ponímaní táto povera naberá na rozmeroch, aké sa len tak nevidia. Na Silvestra sú prasatá doslova všade a v rôznych podobách – chutné marcipánové prasiatka, karamelové, z javorovej šťavy, z perníkového cesta, čokoládové a nechýba ani ozajstné pečené prasiatko. Pripravte sa aj na to, že po polnoci vás môžu pohostinní Rakúšania ponúknuť bravčovou hlavou. Symbolizuje to totiž tučný, čiže šťastný Nový rok.

Maďarsko

Maďari sú presvedčení o tom, že nie je nič horšie, ako byť na Silvestra sám. Je to vraj symbol toho, že aj počas nasledujúceho roka budete opustení.

U našich južných susedov sa tiež traduje, že v silvestrovskú noc vedia zvieratá hovoriť, a tak 31. decembra pália slameného Jacka Strawa, ktorý symbolizuje všetko zlé v uplynulom roku.

Veľmi dôležitý je pre nich aj novoročný bozk.

A keď sa chystáte vítať Nový rok s Maďarmi, určite nejedzte rybu. Podľa nich totiž odpláva aj s vaším šťastím.

Taliansko

Silvester v Taliansku celý pretancujete. V pestrých šatách sa natriasa doslova všade – v uliciach, v baroch, doma… Rovnako temperamentný je i zvyk zbavovania sa všetkého starého. Taliani vtedy vyhadzujú nepotrebné veci priamo z okien svojich domov. Takže pozor, nie je ničím výnimočným, že na zem zletí stará skriňa či stolička.

Miernejším zvykom je zapaľovanie svetiel po zotmení, ktoré horia až do príchodu ďalšieho roka.

Grécko

Gréci sa na Silvestra zídu v centre mesta, kde sa bavia až do svitania. Všade sú ohňostroje, nechýba drahé jedlo ani luxusné vína. Nový rok je zasa v Grécku časom rozdávania darčekov (akási obdoba nášho Štedrého večera), no tu možno darovať i peniaze.

Prekvapiť by vás mohla aj všade rozvešaná cibuľa, ktorá je navyše jedovatá a má symbolizovať odolnosť a silu.

Španielsko

Koniec roka sa u Španielov nazýva Noche Vieja. Zvyčajne sa zídu vo sviatočnom odeve na modlitby a pred polnocou s každým úderom hodín zjedia jednu bobuľku hrozna. Zhltnutie dvanástich hrozien za dvanásť sekúnd však môže byť celkom nebezpečné, preto to radšej bez poriadneho tréningu neskúšajte. Po zhltnutí všetkých bobúľ ich Španieli zapíjajú tradičným nápojom Cava alebo vínom.

Tak čo, ktorú destináciu si zvolíte na privítanie roka 2016? Ostanete verní slovenským oslavám alebo si radšej odskočíte k Maďarom či Talianom?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov