10 tipov, ako si dať tie správne novoročné predsavzatia… a aj ich dodržať

Štart Nového roka je obľúbeným časom, kedy si mnoho ľudí zvykne dávať predsavzatia.

Odhodlane si sľubujú, že tento rok konečne schudnú, prestanú fajčiť alebo si nájdu lepšiu prácu. No čo sa na Silvestra za zvukov ohňostrojov a šampusom v tele zdá ako skvelý nápad, sa pod vplyvom reality prvého januára nezdá až také jednoduché. Ako dni a týždne ubiehajú, je čoraz zložitejšie naplniť svoje ciele a túžby.

Ako to teda urobiť, aby ste si ďalší rok len rezignovane nevzdychli s tým, že… „Tak možno od budúceho januára.“

Zopár rád, ako na to.

1. Dávajte si konkrétne ciele

Pokiaľ chcete mať reálne predpoklady na naplnenie svojho predsavzatia, vyhnite sa všeobecným hláškam a sľúbte si niečo konkrétne. Veta typu: „Tento rok určite konečne schudnem,“ je totiž už vopred odsúdená na neúspech. Namiesto toho si preto povedzte, koľko a najlepšie aj dokedy chcete zhodiť prebytočné kilogramy.

2. Postupujte krok za krokom

Dať si konkrétnu métu, ktorú chceme dosiahnuť, je len prvým krokom na dlhej ceste k úspechu. A keďže je to cesta skutočne náročná, neodrádzajte sa hneď na začiatku dívaním na jej úplný koniec, ktorý je teraz celkom v nedohľadne. Tým sa len zbytočne rozladíte a možno aj vzdáte skôr, než začnete. Rozložte si splnenie cieľu na menšie etapy, ktoré budete postupne dosahovať a vyhodnocovať. Keď uvidíte, že to ide a vy sa hýbete smerom k cieľu, práve vďaka týmto čiastkovým úspechom, namotivuje vás to k snahe nepoľaviť a vydržať až do úplného konca.

3. Urobte si časový harmonogram

Urobte si plán, čo všetko je pre splnenie vášho sna potrebné vykonať. Keď chudnete, tak si stanovte, koľkokrát do týždňa zájdete do posilňovne, koľko kilometrov týždenne zabehnete či koľko ovocia a zeleniny musíte denne zjesť. Jednoduchšie tak budete môcť sami seba skontrolovať.

4. Nech je to ale reálny časový harmonogram

Keď však budete zostavovať váš časový plán, zostaňte v realite a naložte si na svoje plecia len toľko, koľko aj dokážete uniesť. Stihnúť totiž dennodenne prácu, rodinu a ešte každý večer zabehnúť dvadsať kilometrov, navyše v daždi či mraze, by bolo veľa aj na vrcholového športovca, nieto na zamestnanú matku, ktorá nikdy predtým pravidelne necvičila. Pri plánovaní tak zohľadňujte najmä svoje reálne možnosti.

5. Investujte do toho maximum

Ak ste už ale odhodlaní niečo dosiahnuť, tak do toho choďte naplno. A buďte pripravení aj na to, že všetko niečo stojí. Čas, odhodlanie, silu, a v neposlednom rade aj nejaké financie. Chudnete? V tom prípade si kúpte pernamentku do fitness centra, poraďte sa s dietológom, zaplaťte si trénera, kúpte si kvalitné športové oblečenie a obuv. Jednoducho, investujte do toho všetok svoj voľný čas aj energiu, nech to, čo robíte aj prinesie vytúžené výsledky.

Rovnako tak to bude pre vás istým záväzkom, aby sa vám vaše investície „vrátili“.

6. Zapisujte

Hoci aj do stolového kalendára či diára, podstatné je, aby ste videli čierne na bielom, čo všetko chcete dosiahnuť a ako ďaleko ste sa už dostali. Zapisujte si všetko – čo ste spravili, čo aj kedy plánujete, aj to, čo vám až tak nevyšlo. Budete tak mať sami nad sebou väčšiu kontrolu aj prehľad o tom, ako sa vám darí/nedarí, aj nezdarmi totiž viete odhaliť príčinu, prečo ste zatiaľ neuspeli a posunúť sa vpred.

7. Hovorte o svojich cieľoch aj dosiahnutých úspechoch

Vykričte do sveta, o čo sa snažíte, nech o tom vaše okolie vie a podporuje vás v snažení. Tiež však bude určitou garanciou, aby ste sa viac strážili a snažili, veď predsa nechcete ostať pred nimi zahanbení.

8. Nechoďte do toho sami

Bojíte sa, že nezvládnete pravidelne dodržiavať váš cvičebný plán? Alebo sa trasiete pri predstave, že rodine vypekáte rezne, zatiaľ čo vy ste na hlávkovom šaláte? Nik netvrdí, že musíte chudnúť „celorodinne“, no mať v blízkych oporu a podporu je na nezaplatenie.

Možno si s vami nepôjdu každé ráno zabehať, no aj nabudenie, aby ste tam šli aspoň vy, hoci sa vám práve nechce, je veľkou pomocou. A čo vy viete, časom možno už behávať sami nebudete… Nie je nič viac, ako vzájomná motivácia, radosť z úspechov toho druhého a viditeľné výsledky. A pravdaže, dobrá, zaslúžená oslava na záver snaženia.

9. Tešte sa na výsledok vášho snaženia

Detailná, konkrétna vízia nás ťahá k cieľu. Čím viac si niečo predstavujeme, tým jednoduchšie to aj dosiahneme. Preto sa pokojne z času na čas na chvíľu zasnívajte a predstavte si, ako budete vyzerať aj sa cítiť, jednoducho, aké to bude potom… v cieli. Ten pocit, že ste to predsa len dokázali, ako sa budú za vami otáčať ľudia na ulici, pretože budete konečne krásne štíhli a spokojní sami so sebou, plní energie a radosti zo života, vás správne nakopne.

10. Odmeňte sa

Ste konečne v cieli a vaše novoročné predsavzatie sa vám podarilo naplniť?

To si zaslúži ocenenie.

Či už to bude v podobe niečoho pekného, čo si na seba kúpite alebo príjemného večera v kruhu najbližších, zaslúžite si to.

Tak na odmenu rozhodne nezabúdajte.

Držíme prsty všetkým vám, ktorí si plánujete dávať novoročné predsavzatia, aby sa vám podarilo ich naplniť a byť sami so sebou spokojní.

Krásny Nový rok 2016.

Obrázok zdroj: http://gretchenrubin.com/wp-content/uploads/2014/01/new-years-resolution.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov