Tieto tradičné novoročné zvyky stojí za to dodržiavať

Oslavy Silvestra a s ním i Nového roku sú pre mnohých z nás príležitosť oslavovať a dosýta sa zabaviť. Či už zvyknete silvestrovať doma, na chate, v úzkom rodinnom kruhu alebo s partiou kamarátov, prezradíme vám zopár, možno už zabudnutých tradícií a obyčajov, ktoré si naši predkovia spájali práve s oslavami Nového roka.

A verte či nie, no poniektoré z nich by sa celkom oplatilo dodržiavať aj dnes, veď posúďte sami…

Novoročná mágia

Zvyklosti týkajúce sa Nového roka sú spojené s mágiou počiatku. Čo všetko je teda dobré dodržiavať, ak sa chceme od 1. januára úspešne naštartovať do celého roka, ktorý je pred nami?

 • Budúcnosť vraj ovplyvňuje prvý človek, ktorý vstúpi do vašej domácnosti. Možno sa to nebude pozdávať každému, no kedysi ľudia verili, že by to rozhodne nemala byť žena, ani chorý či starý muž. Ideálne je, keď je to mladý chlapec, ktorý vám aj srdečne zavinšuje.
 • Žiadne mäso z hydiny, ani hus či pečená kačica, ba dokonca ani králik a zajac! Na Nový rok zabudnite na diéty a jediné mäso, ktorému sa vyhnite, je práve to chudšie. Naopak, dovolené je bravčové, prasiatko je totiž symbolom prosperity a šťastia. A predsa nechcete, aby vám uletelo alebo utieklo, však?
 • Rovnako tak je symbolom hojnosti šošovica, niekde aj mak, tak si ich doprajte dosýta. Šošovica sa nielen jedáva, dáva sa totiž aj pod tanier, nech má človek nasledujúci rok dostatok peňazí.
 • V každom prípade, na silvestrovskom i novoročnom stole musí byť dostatok všetkého, čo je konzumovať dovolené (viď vyššie spomínané „zákazy“). Podstatné je, aby sa každý najedol dosýta.
 • Veľmi sa dbalo aj na stopercentnú čistotu domov, ľudí aj zvierat. Ak sa hygiena čohokoľvek podcenila, malo sa to dotyčnému vypomstiť chorobou či nedostatočnou úrodou.
 • Na Nový rok musí byť všetko na svojom mieste a nič by nemalo byť požičané. Inak by totiž práve to mohlo po zvyšok roka v domácnosti chýbať.
 • A teraz pozor – Na Nový rok žiadne dlhé vyspávanie ani polihovanie! Vstávať sa mátotiž skoro, dobre naladený, jednoducho správať sa tak, ako by sme sa mali správať i cítiť po celý zvyšok roka. Platí staré známe: „Ako na Nový rok, tak po celý rok.“
 • Ani na Silvestra, ani 1. januára rozhodne neperte, ani nevešajte popranú bielizeň. Naši predkovia boli presvedčení o tom, že ak ste tak urobili, hrozila vám za to ťažká smrť, ba dokonca obesenie.
 • Taktiež si odpustite zametanie prachu a špiny z izieb von, povolené bolo iba zmetanie do rohov, aby ste sa náhodou nevymietli, teda neumreli.
 • A aby tých novoročných zákazov nebolo málo, v niektorých regiónoch Slovenska sa kedysi verilo, že aj šitím sa môžete ohroziť, minimálne svoje kurence, ktoré by prestali znášať vajcia.

Silvester a Nový rok dnes

Možno ste sa pri čítaní niektorého zvyku iba pousmiali, alebo ste dokonca nechápavo krútili hlavami. Áno, ľudia v minulosti boli dôverčiví, riadili sa tou i onou tradíciou v snahe si neodplašiť či privolať šťastie.

I keď sa dnes na väčšinu z toho dívame skepticky a s nedôverou, práve vďaka dodržiavaniu rôznych tradícií a zvykov boli sviatky o čosi magickejšie a ľudia k nim pristupovali s väčšou vážnosťou i úctou.

A tak isto ani dnes z nikoho neubudne, ak si na Nový rok odpustí kuracinku, len tak „pre istotu“ sa navarí aj dobrá šošovicová polievka a vy, dámy, výnimočne nevstupujte do miestností ako prvé. Radšej si pozvite mladého suseda, nech vám niečo od srdca zavinšuje.

Práve novoročné vinše a priania sú dodnes pevnou súčasťou vítania Nového roka. Poznáte nejaké aj vy?

Ak nie, zopár vám prezradíme… A vy nimi na oplátku potešte niekoho blízkeho.

Novoročné vinše

„Ja som malý vinšovník, zavinšujem ako nik: šťastie, zdravie rodine, nech všetko zlé pominie.“

2016

„Vinšujeme vám šťastlivé sviatky, hody,

Aby ste nepili pálenky ani vody,

Len vínko, rozolíš,

tak milý hospodár si rodinku pri zdraví

udržíš.“

„Hojné požehnanie vám nesieme,

Šťastia a zdravia vinšujeme,

Zďaleka ideme,

Novinu nesieme – vám povieme:

Boli sme v Betleme tejto noci,

Videli sme dieťa z Božej moci:

Jozef ho kolembá,

Mária mu spieva bez pomoci.“

fireworks1

„My Tri králi prišli sme k vám,

Zdravia, šťastia vinšovať vám.

Zdravia, šťastia, dlhé letá,

My sme prišli k vám zďaleka.

Ďaleká je cesta naša: od Betlema zo salaša.“

A ešte niekoľko pranostík…

 • Ak pripadne Nový rok na pondelok, veští to ostrú zimu.
 • Ak pripadne Nový rok na stredu, bude to priaznivý rok, mnoho vína, ale žiadny med.
 • Ak Nový rok pripadne na nedeľu, bude mierna zima.
 • Ako na Nový rok, tak po celý rok.
 • Jasná a tichá novoročná noc zvestuje nám dobrý rok.
 • Keď sa rok so zimou a snehom počína, sľubuje dosť chleba, ale málo vína.
 • Na nový rok blato, na veľkú noc sneh.
 • Na nový rok o slepačí krok.
 • Ak Nový rok pripadne na nedeľu, bude mierna zima, ak pripadne na pondelok, veští to ostrú zimu.

Obrázky zdroje:

obrázok 2016: http://cdn1.theodysseyonline.com/files/2015/12/26/635866879402546689-1643620968_2016-New-Years-Eve-Background-07.jpg

obrázok ohňostroj: http://7-themes.com/data_images/out/58/6969930-fireworks-sparkler.jpg

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov