Už viac nečakajte! 5 dôvodov, prečo je dobré raz a navždy skončiť s odkladaním všetkého!

Základný argument znie: Potom už nemusí byť!

Kde sa v nás berie tá istota, že máme dostatok času na všetko, s pokojom odložíme toto i hento na zajtra, veď aj to je deň. Ale ani kopa na žehlenie, ani riady v dreze sa nezmenšia, ani nezmiznú. A vaša chuť žehliť či umývať nebude istotne o nič väčšia ako včera.

Podobným „odkladacím“ princípom žije dnes mnoho z nás. Dnes ešte nie, nemám dosť sily, odvahy, možno zajtra to skúsim… Raz, niekedy, často však NIKDY!

  1. Prestaňte plánovať, začnite konať

Plánovať veci nie je na škodu, ak sa ale z plánovania stane večné odkladanie na POTOM, to nás nikam neposunie. Plánovanie cesty totiž ešte nie je cesta samotná. A kým sa na ňu nevydáme, nezačneme, tak nie je a ani nebude.

Najpodstatnejší je čin, konkrétny skutok, pretože plánovanie je len vymyslená budúcnosť, ktorá sa môže, ale aj nemusí zrealizovať.

  1. Urobte prvý krok

Ak váhate so začiatkom preto, lebo vytýčený cieľ sa vám zdá priveľmi vzdialený a ťažko dosiahnuteľný, je dobré sa nedívať na koniec cesty, ale len na najbližší krok na ceste za cieľom. Iba tak sa dokážete prinútiť, vstať a pokračovať.

Tá predstava, že musíte vyšliapať toľko schodov, je veľmi únavná, preto je podstatné zvoliť správny uhol pohľadu. Krok za krokom, schod po schode to celkom ide a ani sa nenazdáte, ste hore. Bez prvého kroku však nedosiahnete nič.

  1. Neodkladajme maličkosti

Dnes je to banalita, už zajtra to môže byť veľký problém. Najlepšie je vyriešiť drobnosť, kým je drobnosťou a nespoliehať sa na to, že to zvládneme kedykoľvek, keď sa nám bude o trochu viac chcieť. Veci sa totiž menia, rozvíjajú a často i oťažievajú.

Zvyčajne odkladáme niečo, čo nechceme robiť, nemáme na to chuť, jednoducho nám to nie je celkom príjemné. Tá činnosť či vec sa však nestane z noci na ráno krajšou ani príjemnejšou.

Základom úspechu je riešiť veci hneď, pekne za horúca bez ohľadu na to, či sú nám milé alebo až tak nie. Inak hrozí, že sa sami seba budete pýtať, prečo ste to nevyriešili vtedy, keď ste mali a bolo to ešte zvládnuteľné.

  1. Začnite tým najťažším

To ľahké vám predsa ide rýchlejšie, akoby samo a robíte to s chuťou. A odsúvaním toho najťažšieho, niečoho, z čoho máte možno najväčšie obavy, sa váš strach len vystupňuje a zbytočne vás vytrápi.

Problém totiž ostáva neriešený a je stále vo vašej hlave, nedá vám pokojne spávať, nechutí vám jesť, ste mrzutí na blízkych a pritom by stačilo len postaviť sa čelom k danému problému, vyriešiť ho, nech už dopadne akokoľvek a vedeli by ste, na čom ste. Najhoršie sú obavy vymyslené, zbytočne zveličené a často aj prehnané.

Nakladajte rozumne so svojou energiou, namiesto jej mrhania na odsúvanie problémov a ťažkej práce, zdolajte prekážku a plní elánu a dobrého pocitu sa vrhnite na príjemnejšie úlohy. Tie vám potom pôjdu ako po masle.

  1. Dokončujte

Je také únavné stále myslieť na nedokončenú prácu, ktorú neprestajne odkladáte a ona nie a nie zmiznúť či sa sama dorobiť!

S odložením problému totiž neprichádza vytúžená úľava, ste naopak v strese. Máte výčitky, že ste neurobili, čo ste urobiť mali, cítite sa nezodpovedne, zle.

Svet neodmení nikoho za to, čo nedokončil, cenia sa činy, nie plány či odkladanie problémov na neurčito.

Nie všetko v živote asi stihneme tak, ako sme si vysnívali. Pre náš úspech, dobrý pocit aj sebavedomie je však podstatné dokončiť aspoň časť z tých vecí. Odkladaním sa totiž nijaké výsledky nespravia.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov