Riadite sa láskou alebo strachom?

Pokúsme sa spolu na chvíľku zamyslieť, prečo vlastne robíme to, čo robíme.

Podľa čoho sa v živote rozhodujeme?

Čo ovplyvňuje naše rozhodnutia, naše činy?

Motivuje nás  láska alebo skôr strach?

Nie sú to hlúpe, ani zbytočné otázky, pretože ak ich pravdivo zodpoviete, možno konečne zistíte, z čoho pramenia vaše pocity frustrácie, nespokojnosti a nenaplneného života.

Je smutnou realitou dnešnej doby, že sa častejšie riadime tým, čo musíme či čo od nás očakávajú iní, než svojimi skutočnými túžbami a potrebami.

Nikoho nenavádzame na to, aby bol sebecký až bezohľadný, no pre vlastné dobro by si mal každý z nás v sebe ponechať kúsoček egoizmu. Iba tak sa môžeme dopracovať k lepším, vyrovnanejším a šťastnejším zajtrajškom, úprimným vzťahom, no najmä vedieť vychádzať sami so sebou.

Robíme veci, lebo ich musíme robiť

Väčšina ľudí sa riadi tým, čo musí, nie tým, čo skutočne chcú.

„Musím ísť na tú návštevu, inak by ma ohovorili. A aj oni mi boli gratulovať, jednoducho sa to tak patrí.“

„Pomôžem mu s tým sťahovaním. Veď čo by si inak o mne pomyslel? Aspoň mi to v budúcnosti oplatí.“

Toto ste už asi niekde počuli, najpravdepodobnejšie z vlastných úst. Sme naučení konať tak, aby sme splnili očakávania nášho okolia bez ohľadu na naše vlastné pocity. Riadi nás teda strach, že budeme vnímaní ako neochotní, nesrdeční, neslušní ľudia, čím sa však pripravujeme o možnosť rozhodovať sa sami za seba.

Prečo sme riadení strachom?

Platí pravidlo, že kto je riadený strachom, je aj ľahšie manipulovateľný. Asi preto nás tak vychovali, v škole, neskôr v zamestnaní, občas aj rodičia, aby sme sa báli a aby nás mohli lepšie ovládať.

Je to však skutočne dobrá taktika? Robiť z más ovce?

Pre niektorých jedincov asi áno, pre jednotlivca, ktorý nechce byť len jedným z mnohých, však vôbec nie.

Ako teda zabojovať proti strachu a riadiť sa tým, čo skutočne chceme?

Jednou z možností, ktorá vám pomôže začať jednať od srdca, je zmena slovníka. Dajte si zdanlivo jednoduchý cieľ. Nahraďte všetky slová „musím“, omnoho sympatickejším slovíčkom „chcem“. Vďaka tomu si lepšie uvedomíte, čo naozaj robíte, no najmä prečo to robíte. Uvidíte, že výsledky sa dostavia čoskoro. Zo života vám zrazu zmizne kopec zbytočných „povinností“ ktoré vás doposiaľ len zdržiavali na ceste k úspešnému a spokojnejšiemu životu bez pretvárky.

Byť úprimný sám k sebe nie je márna snaha, na ničom v živote nezáleží viac, aby sme my sami boli spokojní a vyrovnaní. Ak my sami nie sme šťastní, ako môžeme urobiť šťastným niekoho iného?

Robte to, na čo máte chuť

Verte, že skutočne existuje veľký rozdiel medzi prácou, ktorú robíte, pretože musíte, a prácou, ktorú ste sa sami rozhodli vykonať, pretože chcete. Je dokázané, že pokiaľ pod tlakom plníme úlohy, ktoré nám iba niekto prikázal, zvyčajne úlohu sice splníme, no zväčša urobíme len to nevyhnutné, nič navyše.

Funguje to však aj opačne. Keď robíte niečo, čo vás baví, čo ste vy sami chceli, práca vám ide lepšie od ruky, nech trvá aj dvakrát dlhšie, vás to neotravuje. Poháňa vás vpred nadšenie z práce, ktorá vás napĺňa, preto si na nej dáte skutočne záležať.

Tak by to asi malo byť so všetkým.

Mali by sme chodiť na oslavy z úprimnej potreby vidieť oslávenca, pogratulovať mu, zabaviť sa a pomoc by sme mali tiež ponúkať z nezištných dôvodov a vystačiť si s dobrým pocitom, že je fajn byť niekomu nápomocný.

Aký krásny svet by to bol, súhlasíte?

A vy, my všetci v takom svete môžeme spolu žiť a tešiť sa z príležitostí, ktoré nám ponúka, stačí využívať tie správne a na ostatné sa vykašľať. Alebo aspoň slušne odmietnuť všetko, čo cítime, že nás nenapĺňa a nerobíme to zo srdca.

Veci často vyzerajú zložitejšie, ako v skutočnosti sú, len je treba prekonať strach, obavy a zažité predsudky.

Naberte odvahu byť konečne úprimní. Otvorte svoje srdcia a nechajte sa nimi viesť!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov