6 dôvodov, prečo sú optimisti šťastnejší a úspešnejší!

Zásadný rozdiel medzi optimistom a pesimistom je v tom, že pesimista vidí vo všetkom problém, kým optimista vidí v každom probléme príležitosť.

Ak patríte k depresívnejšej skupine ľudí, často sa dopredu vzdávate a zdá sa vám, že svet vás nechápe a nedáva vám dostatok príležitostí, chyba je práve vo vašom pohľade a vnímaní života. Každá šanca, aj tá, čo sa zdá zdanlivo nereálna, zložitá či nie celkom pre vás, môže byť tou pravou, ktorá zmení váš život. Zistíte to však len vtedy, keď ju nezahodíte a skúsite ju využiť.

To totiž optimisti robia, neboja sa prekážok, ťažkostí ani problémov, pretože ich berú ako ďalšiu možnosť niekam sa posunúť a stať sa ešte lepším, hodnotnejším človekom.

Skúste si prekážky, čo vám osud stavia do cesty, brať ako výzvu, nie snahu vás odradiť. Ako vrch, cez ktorý síce na začiatku nikam nedovidíte, no ak ho zdoláte, možno už za ním na vás čaká vytúžená odmena. Váš cieľ, cieľ vášho snaženia.

Pesimista sa to nikdy nedozvie, lebo sa ani nepokúsi zistiť, čo by bolo, ak…

Radšej sa ľutuje a hovorí, že nič sa nedá, všetko sa aj tak pokazí a tak podobne.

Optimistom sa nerodíme, podobne ako mnoho ďalších schopností sa však môžeme naučiť zmýšľať pozitívne, stačí vyhrať boj nad negativizmom.

Tu je 6 najväčších rozdielov v zmýšľaní optimistu a pesimistu.

  1. Optimista sa snaží dosiahnuť najlepší výsledok

Bez ohľadu na podmienky. Síce vie aj o horšej možnosti, ale verí v tú lepšiu. A urobí všetko pre jej naplnenie. Každá minca má predsa dve strany, takže šanca je 50:50.

To pesimista nevidí východisko, ak má tú istú mincu, je presvedčený, že panna nepadne, tak radšej ani mincou nehodí. A je to, vybavené, po šanci, po ideáloch.

  1. Optimista rešpektuje svoje klady i zápory

Vekom paradoxne získavame skúsenosti a vedomosti, no strácame optimizmus. Pod vplyvom odmietnutí, nedocenenia sami sebe prestávame veriť a spochybňujeme sa. To je najhoršie, čo sa rokmi môžeme „naučiť“. Ak totiž neveríme, že SME TOHO schopní, že TO dokážeme, kto nám uverí?

Optimista sa nenechá zmiasť odrádzaním zvonku, tým čo o ňom i čomkoľvek inom hovoria, on predsa najlepšie vie, aký je, pozná svoju skutočnú hodnotu a chce s ňou naložiť najlepšie, ako sa dá. Síce nie je úplne hluchý k hlasom okolia, ale nenechá sa nimi ovplyvňovať a už vôbec nie zdeptať či zastrašiť. Má totiž svoj cieľ, zaujíma ho výsledok, ktorý VIE docieliť, len keď sa pokúsi.

Optimisti sú takí úspešní tiež preto, že veria, že sú práve teraz najlepší, akí môžu byť a v budúcnosti sa môžu už len zlepšovať. Každá, aj negatívna skúsenosť nás môže posunúť vpred, ak ju správne spracujeme a poučíme sa z nej.

Pesimisti toto nevedia. Z minulosti sa nepoučia, len ju dookola analyzujú a vyčítajú si staré chyby, ktoré už nejde vrátiť späť.

  1. Optimista verí…

Optimista nielenže pripúšťa najlepší možný výsledok, on aj verí, že je v jeho silách to dosiahnuť. Pesimista zasa nepripúšťa dobré výsledky a o tom, že by boli v jeho silách, ani neuvažuje.

Čo z toho vyplýva? Niekedy, najmä na samom začiatku, kedy sa musíme rozhodnúť, nezáleží ani tak na našich momentálnych schopnostiach, ako na tom, aby sme sa vôbec do niečoho pustili. Časom príde kadečo, aj zlepšenia, no práve odhodlanie a chuť odlišujú optimistu od pesimistu a aj ich životy. Najväčším životným nešťastím totiž nie je sa pomýliť, ani robiť chyby, ale sa o nič nepokúsiť.

  1. Optimista sa vyhýba negatívnym vplyvom

Predovšetkým záporne mysliacim či pôsobiacim ľuďom. Tí totiž len uberajú energiu a napokon, ani neviete ako, sa na nich aj sami začnete podobať.

Naopak, v spoločnosti pozitívnych a prajných ľudí sa aj vy stávate takým, optimizmus je totiž vysoko návykový a nákazlivý.

  1. Optimista si uvedomuje, že život nie je prechádzka ružovou záhradou

Teda nie vždy, ale pri veľkej snahe a viere je mnoho chvíľ, ktoré tak pôsobia.

Práve vďaka vnímaniu reality a aj jej záporných stránok si je vedomý, taktiež život a omyly ho naučili, že prídu aj zamračené dni, ale slnko napokon vždy vyjde. A zo všetkého sa dá poučiť a byť múdrejší. To optimistov poháňa vpred. A pesimistov brzdí.

  1. Optimista myslí aj hovorí pozitívne

Nie je dôležité, čo nás postretne, ale to, ako si danú udalosť vysvetlíme, spracujeme a či sa z nej poučíme. A tiež, ako sa o sebe a svojom živote vyjadrujeme i zmýšľame.

Optimista sa nenechá zlomiť prekážkami, pretože verí, že sú prekonateľné a dočasné, najmä však prichádzajú zvonku, čo pesimista vníma úplne inak – je presvedčený, že najväčšou prekážkou si je on sám a všetko pokladá za ťažké a nezvládnuteľné. A potom to tak aj je.

Život je taký krátky.

Fráza, ale pravdivá. Jej zmysel si však veľa ľudí uvedomí príliš neskoro.

Prečo si teda život skracovať ešte vyčerpávajúcim negativizmom, pesimizmom a zápornými ľuďmi okolo nás? Obklopme sa radšej takými, ktorí, ak padneme, nám podajú ruku, aby sme znova vstali a vedia navrátiť farbu aj tam, kde už vybledla.

Najlepšie, ak sa jedným z takých ľudí staneme aj my sami.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov