Ako získať zdravé sebavedomie? Nemýľte si ho však s aroganciou! Tu je 5 zásadných rozdielov

Nie je žiadnym tajomstvom, že len tí z nás, ktorí si cenia sami seba, svoje schopnosti aj talent, no sú si vedomí i svojich nedokonalostí, majú skutočnú šancu uspieť a žiť plnohodnotným životom. Niekedy je však zložité neprekročiť tenkú hranicu medzi zdravým sebavedomím a aroganciou. Ak totiž začnete byť domýšľaví, pyšní a nesebakritickí, je čas zatiahnuť pomyselnú ručnú brzdu a prestať sa vyvyšovať.

Ako teda na to? Prezradíme vám 5 základných rád, ktoré z vás spravia zdravo sebavedomú osobu.

  1. Neriešte hlúposti

Chybou ľudí, ktorí si neveria je, že sa často zatracujú kvôli maličkostiam, často nepodstatným. Ak sa napríklad rozhodnú naučiť po anglicky a vynechajú hoci len jednu hodinu, strácajú odvahu v učení pokračovať, hoci na to nie je nijaký pádny dôvod. Všetko sa dá dohnať, len treba chcieť a nevzdávať sa dopredu.

Alebo pri hocičom inom, čo sa im nepodarí, sú z toho celí skormútení a vzdávajú sa. Prečo ale? Nabudúce to bude istotne lepšie, len to musíte skúsiť.

  1. Spoznajte svoj talent

Každý z nás, áno, skutočne KAŽDÝ dostal do vienka nejaký talent, danosť na niečo, predispozície byť tým či oným. Bohužiaľ, nie všetci majú odvahu či čas ich rozvíjať. A tak zapadnú v práci, ktorá ich nenapĺňa, pretože TO, v čom sú výnimočne dobrí, nechali upadnúť do zabudnutia.

To je veľký omyl!

Je veľmi podstatné spoznať svoj talent a rozvíjať ho, ak to nestihnete v detstve, ani v dospelosti nemusí byť neskoro s tým niečo urobiť. Výsledok, čím bude vaše naplnenie a spokojnosť, bude stáť nepochybne za to.

  1. Kritiku si až tak nepripúšťajte

Nikto nechce povedať, aby ste sa nekriticky vrhali do všetkého a prípadných odporcov vašich bláznovstiev nech posielate kade ľahšie. To nie, avšak pripúšťať si každú uštipačnú poznámku (ktorá môže navyše prameniť zo závisti) tiež vášmu sebavedomiu nepomôže. Ide skôr o to, vedieť správne vyhodnotiť, či je to kritika motivujúca, čo vás niekam posunie alebo len deštrukčná, ktorej jediným cieľom je vás rozhodiť. A pozor tiež na to, od koho kritizovanie prichádza, názory niektorých ľudí by mali byť pre nás predsa len dôležitejšie ako tie ostatné.

Najmä si však vždy uvedomte, že každému nikdy nevyhoviete.

  1. Trpezlivosť ruže prináša

Zo dňa na deň sa máločo podarí, preto treba byť trpezlivý, najmä ak sme si zaumienili dopracovať sa k hodnotným a veľkým cieľom. Aj získavanie zdravého sebavedomia je jedným z nich, preto nezúfajte, keď hneď na druhý deň od vášho odhodlania, že si konečne začnete veriť, o sebe zapochybujete. To sa stáva, podstatné je to prekonať a ísť ďalej.

Ak vytrváte, bude už len lepšie a lepšie!

  1. Pomoc odborníka

Niekedy si s nedostatkom sebavedomia sami neporadíme. Dnes však už existuje veľa možností, kam sa obrátiť so žiadosťou o pomoc. Skúsený psychológ istotne príde na koreň vašej nízkej sebadôvery a pomôže vám odstrániť všetky traumy či brzdy, ktoré vám nedovoľujú uvidieť, aký ste v skutočnosti úžasný človek.

Alebo navštívte čoraz obľúbenejšie kurzy osobného rozvoja, kde vám skúsení lektori vyženú z hláv všetky chmáry a pomôžu vám dívať sa na svet i na seba samého inými, sebavedomejšími očami.

Poznávacím znamením sebavedomých ľudí je aj prirodzený, šarmantný úsmev, vzpriamený postoj i odvaha skúšať nepoznané. Neboja sa života, nemajú strach z ľudí, jediné, čo im naháňa strach, je to, že by dostatočne nevyužili svoj potenciál a čas, ktorý na realizáciu svojich plánov majú.

Ak sa boríte s nedostatočným sebavedomím, skúste si vziať k srdcu niektorú z vyššie uvedených rád a uvidíte, že to pôjde. Všetko sa vám odrazu bude zdať jednoduchšie.

Dajte však pozor, aby sa z vás pod vplyvom úspechov a nových skúseností, ktoré asi prídu, nestali povýšeneckí nafúkanci, čo si nevidia ďalej od nosa!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov