7 rád, ako si užiť Vianoce naplno

Už vás to opäť chytá? Všetok ten zhon, koledy znejúce z každej strany a vôňa vianočného punču na vianočných trhoch, ktoré ste len chvatom preleteli, vás vyľakali, pretože ste si uvedomili, že na tohtoročné sviatky ešte vôbec nie ste pripravení?

Je predsa treba stihnúť toľko vecí – napiecť, upratať celý byt, nakúpiť, pozháňať tie najoriginálnejšie darčeky pre príbuzenstvo… Vianoce skrátka dajú zabrať aj tým najodolnejším z nás.

Kde je však v tom všetkom strese a nervozite to najdôležitejšie – ozajstný duch vianočných sviatkov?

Keď ste si tento rok sľúbili, že si konečne Vianoce užijete tak, ako sa má, teda s radosťou, pokojom a láskou v srdci, je najvyšší čas zopár vecí zmeniť.

Čo všetko musíte urobiť, a naopak robiť zásadne nesmiete, aby ste sa počas sviatkov nezbláznili?

1. Vykašlite sa na dokonalosť

Vianoce sú síce len raz v roku, ale prečo si aj upratovanie celého bytu, umývanie okien aj vypratanie pivnice nechávať práve na toto obdobie? Túžba mať počas nich pekný, vyvoňaný domov je pochopiteľná, nie však za cenu nervov a zodratých rúk. Celkom postačí, keď poutierate prach z poličiek, povysávate a zapálite si vonnú sviečku s vianočnou arómou.

Nech sa naladíte na pravú vianočnú pohodu.

2. Radšej si poupratujte v duši

Chybou dnešnej spoločnosti je prehnané zameriavanie sa na materiálno. Mať najviac medovníkov, najligotavejšiu vianočnú výzdobu a dom svetielkujúci ako prskavka a pravdaže, dostať i darovať len tie najdrahšie, najluxusnejšie, najvýnimočnejšie darčeky.

Pardón, no kde je v tom všetkom duch Vianoc? A vaša duševná očista? Namiesto stresovania seba i rodiny sa posaďme, vyložme si nohy a ponorme sa na chvíľu do seba. Upratovať je totiž treba aj v duši, obzvlášť na Vianoce.

3. Choďte na vzduch

Voľné sviatočné dni využite na oddych a načerpanie nových síl. Dobre, pokojne si zahrajte tú počítačovú hru, čo ste dostali, aj foto darčekov a selfie pri stromčeku môžete dať na Facebook, dokonca chápeme, že ten majonézový šalát jednoducho musíte vyležať.

Ale pozor, nie počas celých sviatkov! Namiesto ničnerobenia, prejedania sa a vysedávania na internete, si radšej vyrazte aj s rodinou von.

No a čo, že nebudete pár hodín online? Užite si realitu a svojich najbližších v 3D verzii.

Vianoce sú predsa sviatkami rodiny, tak s tou svojou aj buďte.

4. Hovorte spolu

A keď už vyrazíte von, alebo len otočíte hlavu od televízora, hovorte spolu. Konečne totiž môžete, máte čas a nemusíte riešiť nič iné. Nezvoní vám mobil, ani vy nikomu nevypisujete mail, tak si to užite a rozprávajte sa s tými, ktorých máte najradšej.

5. Nestresujte sa kvôli darčekom

Ste smutní, pretože vám tento rok nevyjde na darčeky, aké by ste si priali podarovať? No a čo, že nemáte dosť peňazí na to, aby ste synovi kúpili najnovší smartfón. Vianoce predsa nie sú o hmotných statkoch, i keď to neznie práve moderne. Ale práve v tom je to nešťastie – zbytočne si kazíme chvíle nepodstatným trápením. Sústreďte sa preto na to, že ste opäť všetci spolu, zdraví a bez väčších ťažkostí. A všetko ostatné sa už nejako vyrieši…

6. Žiadne diéty

Toto už vážne nie. Diétovať počas sviatkov? V poriadku, nemusíte sa prejedať, ale zasa, koľkokrát ročne máte kapustnicu či skvelý mamkin zemiakový šalát? Ak si ujete trochu zo všetkého, pravdaže s mierou, nič hrozné sa nestane.

Diéta počká, tak si ňou ani prehnanými zákazmi nekazte Vianoce.

7. Myslite aj na seba

Dom ste upratali, pečivo napiekli aj darčeky pobalili… Pri tom všetkom ste však zrejme zabudli na jednu dôležitú osobu: Sami na seba. Veď kedy inokedy, ak nie na Vianoce, si máme vyhradiť čas aj na svoje záľuby, oddýchnuť si a urobiť si radosť?

Bez výčitiek si sadnite, je totiž ten najvhodnejší čas dočítať tú knižku, čo vám na ňu na nočnom stolíku sadá pol roka prach. Alebo ste už dlho neboli v kine? Nech sa páči, vyrazte hneď teraz a potešte sa dobrým filmom.

Vianoce sú predsa práve o tom – O radosti, ktorú túžime dať i dostať. A tú si za peniaze nekúpime.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov