5 princípov bohatstva od T. Harva Ekera

T. Harv Eker je celosvetovo uznávaný mentor, kouč, spíker a autor bestselleru Ako myslia milionári, ktorého predal 2 milióny kópií a bol preložený do 39 jazykov. Taktiež pomohol viac ako 1.5 miliónu ľudí dostať sa bližšie k ich skutočnej finančnej slobode.

Svoj prvý milión zarobil za 2 a pol roka a to z úplnej nuly a do tejto chvíle predal produkty za viac ako 1.5 miliardy dolárov. Založil taktiež najväčší fitnes reťazec na svete a najväčšiu tréningovú spoločnosť na svete, ktorá vzdeláva ľudí v 35 krajinách sveta a to bez jeho prítomnosti.

Nebolo to ale vždy tak. Boli časy, keď si musel vybrať medzi plnou nádržou alebo večerou. Za 10 rokov založil 12 rôznych biznisov, z ktorých väčšina skrachovala, vystriedal 14 rôznych zamestnaní a nakoniec bol aj tak stále na dne. Neskôr však prišiel na to, čo mu bránilo uspieť a zbohatnúť.

Tu je 5 princípov bohatstva:

1. Vlastnite svoj vlastný biznis

Viete, ako vyhrať hru? Vytvorte si vlastné pravidlá a buďte schopný ich zmeniť. Ja osobne som nikdy nemal rád pracovať pre niekoho iného, kto by mi hovoril čo robiť, kedy to robiť, čo môžem robiť a čo nemôžem robiť. Som skrátka nezamestnateľný a fakt, že som za 10 rokov vystriedal 14 zamestnaní to len dokazuje.

Ak hráte tenis a chcete odpáliť loptičku, musíte k nej prísť čo najbližšie. Je nemožné ju odpáliť z druhej strany ihriska. To platí aj u vytvárania bohatstva. Vytvorenie bohatstva je možné vtedy, ak vlastníte svoj vlastný biznis – to je vaša najväčšia šanca zbohatnúť.

Výskum dokazuje, že 90 % self-made milionárov získalo svoj majetok týmto spôsobom. Prečo? Preto, čomu hovorím pravidlo bohatstva č. 1.

Pravidlo bohatstva č. 1 znie: Žiadne limity vášho príjmu.

V zamestnaní ste platený za váš čas. Je tu však jeden háčik – deň má len 24 hodín. Váš čas je limitovaný a tak isto aj váš príjem. Týmto ste ale porušili pravidlo bohatstva č. 1. Zamestnanie a bohatstvo nejdú dohromady.

Nehovorím, že sa nemôžete stať bohatými napríklad ako CEO veľkej spoločnosti. Museli by ste však byť skvelý expert na financie a skvelý investor, čo väčšina ľudí nie je. Niektorí ľudia nie sú skrátka stavaný na to, aby sa stali vlastníkmi spoločnosti. Biznis je však naučiteľná schopnosť.

Chudobný Harv mal zamestnania, bohatý Harv vlastnil biznisy.

Deklarácia: Vlastním svoj vlastný biznis, pretože som si vybral, že budem bohatý.

2. Fokus, fokus, fokus

Mal som na začiatku 4 biznisy a veril som, že to pre mňa bude menej riskantné a bezpečnejšie. Nakoniec som však skrachoval a bol som na dne. Dnes viem, že je potrebná masívna energia zameraná jedným smerom – a to hlavne na začiatku. Raketa, ktorá štartuje do vesmíru potrebuje na svoj štart obrovské množstvo energie. To platí aj v biznise.

Na úspech v biznise je potrebné využiť všetku vašu energiu, schopnosti, vedomosti a zdroje, ktoré máte k dispozícií. Ak chcete zbohatnúť, vypestujte si laserový fokus a prestaňte diverzifikovať. Na začiatku sa nesústreďte na viac zdrojov príjmov, začnite s jedným a to tým z vášho biznisu.

Chudobný Harv roztriešťoval svoju pozornosť, bohatý Harv mal laserový fokus.

Deklarácia: Som sústredený, sústredený, sústredený!

3. Robte to, čo milujete

Topánka musí skrátka na nohu sedieť. Ako by ste mohli chodiť v topánkach, ktoré vám nesedia? Veľa ľudí chodí do práce, ktorá im nesedí.

Majte silný záujem o oblasť, v ktorej pracujete. Možno v nej nie ste najlepší, ale milujete to, je to vaše hobby a vaša vášeň – to je oblasť, kde by ste mali byť. Pôsobte práve v nej a budete si viac užívať váš život a budete viac úspešnejší, pretože budete mať viac entuziazmu, energie a vzrušenia. Zostaňte v nej a uspejete.

Predstavte si, že idete autom po diaľnici. Ak ju chcete opustiť, pôjdete v rýchlom pruhu alebo v pravom pomalom pruhu? Samozrejme, že v pravom pomalom, pretože nechcete minúť východ z nej. Veľa ľudí hľadá takýto „východ“ zo situácie, pretože nemilujú to, čo robia.

Ako zistiť to, čo milujete? Aké sú vaše hobby; aktivity, ktoré vykonávate; záujmy; trávenie voľného času? O čom radi rozprávate? Aké časopisy alebo knihy si kupujete? V čom ste od prírody talentovaný? To sú skvelé vodítka k vašej vášni.

Chudobný Harv si myslel, že práca a zábava musia byť oddelené; bohatý Harv vedel, že ak nebude robiť to, čo miluje, bude na dne.

Deklarácia: Stanem sa bohatým tým, že budem robiť to, čo milujem.

4. Vy ste koreňom vášho úspechu

Ako som tak na začiatku zlyhával, povedal som si, že to možno nie je o biznise, ale o mne. Vy ste koreňom vášho úspechu a neúspechu.

Vaše myšlienky vedú k pocitom, vaše pocity vedú k akciám a vaše akcie vedú k výsledkom. Vaše peniaze a úspech môžu narásť len do výšky, akú máte sami.

Preberte úplnú zodpovednosť za svoje výsledky a život, pretože sa nakoniec všetko začínate vami – vašimi myšlienkami, návykmi a charakterom. Vypestujte si bohaté návyky.

Aby sa váš biznis zlepšil, musíte sa zlepšiť vy; ak chcete, aby vám peniaze rástli, vy musíte narásť.

Chudobný Harv si myslel, že je to len o výbere toho správneho biznisu; bohatý Harv na 100 % vie, že je to všetko o ňom.

Pretekárske auto je síce rýchle, ale samo preteky nevyhrá – potrebuje skvelého vodiča. To platí aj v biznise.

Deklarácia: Ja som ten koreň môjho úspechu.

5. Aby ste dostali najlepšie zaplatené, musíte byť najlepším

Ako dobre niečo robíte, rozhodne o tom, koľko zarobíte. Viete, ako dobrý ste? Pozrite sa na svoj účet. Výsledky nikdy neklamú.

Ako dobrý produkt alebo službu máte a aký ste dobrý vo svojom špecifikom odbore? Koľko pozornosti prikladáte tomu, aby ste boli vo svojom odbore najlepšími?

Musíte byť ochotný urobiť všetko preto, aby ste uspeli – aby ste boli najlepšími vo svojom odbore. Ak nebudete ochotný sa vzdelávať a pracovať na sebe, budete na dne.

Niektorí ľudia mi na mojich živých seminároch hovoria: „Harv, ty si ten najlepší tréner na svete! Si skrátka od prírody talentovaný.“ 

Je to sranda, pretože sa ma nikdy nespýtali na fakt, že som roky študoval tréningy ostatných úspešných koučov a písal si poznámky, ktoré si dodnes píšem; že som chodil na hodiny hlasu a vystupovania; že som to robil roky dobrovoľne; že som strávil dni a hodiny pred zrkadlom trénovaním; že som prečítal mnoho kníh na témy ako písanie, komunikácia alebo editovanie.

Chcete byť lepším podnikateľom? Tak ním buďte, buďte najlepší!

Chudobný Harv len dúfal v to najlepšie, bohatý Harv študoval, trénoval a aplikoval za cieľom byť najlepším.

Deklarácia: Ja som ten najlepší na svete v mojom biznise.

Pamätajte, že potrebujete každú jednu časť z vyššie zmienených častí, pretože ak nejakú z nich vynecháte, budete v problémoch. Ak ich dodržíte, dosiahnete úspech a s najväčšou pravdepodobnosťou sa stanete bohatými.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov