Úspešné a inšpiratívne Slovenky

Svet sa emancipoval. Čo bolo ešte pred možno sto rokmi pre ženy nepredstaviteľné a poburujúce, nie je dnes nič zvláštne či výnimočné. Práve časom a rokmi sa ženy vypracovali nielen na perfektné gazdinky, ktoré skvelo zvládajú a organizujú svoju domácnosť, muža a deti. Ale popri tom sú úspešnými modelkami, herečkami, speváčkami, manažérkami, riaditeľkami či spisovateľkami. Ženy sa emancipovali natoľko, že postupne dobývajú aj domény mužského sveta. My vám prinášame pohľad na tie naše slovenské, ktoré sú v ktoromkoľvek veku nielen krásne a šarmantné,  ale predovšetkým iniciatívne, pracovité a úspešné. Poďte sa inšpirovať ich životným príbehom spolu s nami.

Kto by nepoznal jednu z najkrajších žien Slovenska  a zároveň majiteľku najdlhších nôh na svete (124 cm) zapísanú v európskej Guinnessovej knihe rekordov, Adrianu Sklenaříkovú? Tá má za sebou oslnivú kariéru modelky, ktorá sa dokázala presadiť aj v zahraničí, predovšetkým vo Francúzsku. A nielen ako modelka, ale aj ako herečka sa prezentovala v známom filme o Galoch, Asterix a Obelix, kde si zahrala po boku Jeana Depardieu.

Ryšavé vlasy, červený rúž a zmyselný pohľad – to je charakteristický  výzor slovenskej televíznej a divadelnej herečky Táne Pauhofovej. Do povedomia českých divákov sa dostala okrem iných predovšetkým vďaka rolám v rozprávke Čert vie prečo a vo filmoch Román pre mužov alebo Nežné vlny. Dlhé roky pôsobí v divadle, reklamách a v dabingu. Nakrútila niekoľko televíznych filmov a seriálov. Excelovala v r. 2010 – 2012 ako Margaréta v Goetheho Faustovi I./II. v činohre SND.

Pre mnohých nie príliš atraktívna, ale zato inteligentná blond moderátorka so svojským zmyslom pre humor, vďaka ktorému hviezdila ako moderátorka slovenskej a česko-slovenskej Superstar po boku Martina Pyca Rauscha a Leoša Mareša. Práve spevácka súťaž, ranná šou so Sajfom vo Fun rádiu a rozhodne aj vzťah s tanečníkom Petrom Modrovským priniesli Adele Banášovej dlhodobú popularitu a uznanie  u väčšiny Slovákov.

No aby sme nevynechali ani staršie ročníky, legendárna prvá dáma slovenského divadla, Mária Kráľovičová, ktorá bola doslova múzou celej svojej umeleckej generácie. V roku 2011 v rámci Filmového festivalu pribudla na Chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava mramorová dlaždica s jej menom.

Jej osobný aj profesionálny život je doslova zvecnenou ľúbostnou lyrikou a možným námetom na film či divadelnú hru. Ktovie, možno sa dočkáme raz aj toho.

Ďalšia žena, Slovenka, ktorá si na vlastné náklady vydala svoju knihu, ktorú odsudzovali na neúspech a v priebehu dvoch týždňov sa po nej doslova zaprášilo. Žena, ktorá si musela kvôli nej dokonca vziať hypotéku v období, kedy ostala sama s dvoma deťmi. Žena, ktorá vybudovala vydavateľstvo Evitapress s najčítanejšími titulmi pre ženy na Slovensku aj v Česku. Eva Urbaníková, známa ako Evita, ktorá je autorkou takých bestsellerov, ako Všetko alebo nič, Stalo sa mi všetko, Všetko alebo nič: Príbeh pokračuje, Svet mi je dlžný a Príliš osobná známosť. Taktiež je nositeľkou titulu najobľúbenejšia slovenská autorka kníh za rok 2009 v ankete internetového kníhkupectva Martinus.sk. Dokonca jej prvá kniha sa čoskoro dočká aj filmového stvárnenia.

Aby sme neobišli ani politickú scénu, spomeniem Moniku Flašíkovú – Beňovú, ktorá je veľmi dobrou priateľkou práve Evity Urbaníkovej,  a práve v jej vydavateľstve totiž vyšla kniha o tejto známej slovenskej političke. Táto žena pôsobila najskôr ako riaditeľka spoločností, ako Seila, Planet sport, ďalej ako generálna manažérka WA Slovakia či strany SMER, ktorej bola spoluzakladateľkou, neskôr podpredsedníčkou. Potom sa vypracovala na tieňovú ministerku zahraničných vecí SMERU a v 2002 bola zvolená za poslankyňu NR SR za SMER. A potom nasledovali ďalšie a ďalšie funkcie, až prišla v roku 2004 vysoká a prestížna funkcia poslankyne Európskeho parlamentu za SMER. V súčasnosti je ešte  členkou socialistickej skupiny v parlamente, Výboru pre zahraničné veci a podpredsedníčkou Delegácie pre vzťahy s Izraelom.

V náročnom športovom svete sa presadila vo svojich len 25 rokoch  v tenise Dominika Cibulková. Počas kariéry vyhrala štyri turnaje kategórie WTA a dva turnaje kategórie ITF. Najväčšieho úspechu sa dočkala práve tento rok, kedy sa stala finalistkou grandslamového turnaja Australian Open 2014.

Medzi významné a úspešné ženy riaditeľky jednoznačne môžeme zaradiť riaditeľku vydavateľstva STAR production, s. r. o. a hlavnú organizátorku ankety Slovenka roka 2013, Máriu Rehákovú. Súčasťou vydavateľstva, ktoré riadi už dlhé roky, sú také známe a čítané tituly, ako Star, Slovenka, mesačník La Femme, Praktická Slovenka, Top Cars a Metropola. Ako sama tvrdí, jej cieľom je, aby boli spokojní predovšetkým respondenti spomínaných titulov, a prioritný je pre ňu čitateľský a inzertný záujem o periodiká a stabilita týchto periodík.

Bola to práve Mária Reháková, ktorá prišla s myšlienkou založenia klubu VIP Slovenky, s ktorou sa už dlhšie pohrávala. Vyplynulo to zo 6-ročnej tradície ankety Slovenka roka, kde sa stretla s množstvom úspešných a zaujímavých žien. Tie prejavili záujem aj naďalej sa stretávať a odovzdávať si skúsenosti ako medzi sebou, tak aj mladším pokoleniam. Cieľom VIP Clubu Slovenka je podeliť sa o svoje skúsenosti na svojej ceste za úspechom a hľadaním rovnováhy medzi prácou a súkromím, poukázať na postavenie žien v spoločnosti, navrhnúť prípadné riešenia a dostať sa do slovenských regiónov.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov