Nepriateľstvo a nenávisť, ktoré k niekomu prechovávame, nám škodia podobne ako zlý jedálniček. To aspoň tvrdia americkí vedci a my sa s nimi ani nehádame.
Pozorovaním sedemsto vybraných mužov totiž odhalili súvislosť medzi nenávistnými prejavmi a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.
Americkí vedci konečne nadobro potvrdili, čo sme už všetci aj tak dávnejšie tušili, a to, že časté negatívne emócie zvyšujú hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a naopak znižujú obsah toho prospešného.
Nie nadarmo sa hovorí, že zloba otrávi vaše srdce, no nielen to, ohrozené sú i cievy a ďalšie orgány ľudského tela, mozog nevynímajúc.
Odborníci teda radia, aby sme sa stoj čo stoj snažili ostať pokojní, vyrovnaní a nezaťažovať svoju myseľ ani telo zbytočnou zlosťou.
Tím expertov si to odsledoval na vzorke vyše sedemsto mužov vo veku priemerne 65 rokov. Všetci dobrovoľníci uviedli, s akými stresmi a negatívnymi emóciami sa deň čo deň stretávali, ako ich dokázali, či nedokázali zvládnuť a vedci na základe dlhodobého pozorovania vybranej vzorky chlapov dospeli k jednoznačným výsledkom.
Výsledky jasne ukázali, že u tých mužov, ktorí zvykli krízové situácie riešiť hádkami, až nenávisťou, sa dokázateľne znížil obsah bezpečného HDL cholesterolu, zatiaľ čo narástol škodlivý LDL cholesterol. To sa pravdaže vedcom nepodarilo zistiť len na základe slovných výpovedí sledovanej vzorky, na to, aby dospeli k skutočne relevantným dôkazom, museli všetkým mužom pravidelne odoberať vzorky krvi aj im merať rôzne typy cholesterolu a triglyceridov. A tak logicky tí muži, ktorým bol zistený zvýšený „zlý“ cholesterol, mali aj horšie krvné výsledky.
Nech to znie naivne či zložito, ak sa zamyslíme, prečo mnohé spory vyústia až do nenávisti a všetko otravujúcej zloby, prídeme na to, že chyba je častokrát v nás samotných. V túžbe za každú cenu vyhrať, presadiť si tú svoju pravdu a neostať porazený, sa uchyľujeme k sporom, hádkam, pričom náš mozog húfne zaplavujú negatívne emócie. V takomto stave, kedy svet vidíte len čierno-bielo je náročné sa odosobniť a na celú situáciu sa pozrieť z nadhľadu.
Prečo to vlastne celé dospelo až do toho nezvratného bodu, kedy nechce ani jeden ustúpiť a už nejde ani tak o to, kto spor začal, či kto má pravdu, ale viac menej o dokázanie svojej pozície?
Možno by sa stačilo vrátiť na úplný začiatok, a keď sme sa vtedy, plní hnevu a zlosti, nevedeli odosobniť a riešiť všetko pokojne, skúsme to aspoň teraz.
Aj americkí vedci, aj zdravý rozum hovoria to isté: Pokiaľ ostanete pokojní, rozvážni a „nad vecou“, pomôžete tým nielen svojej mysli a psychickému zdraviu, ale aj svojmu srdcu.
Nedovoľte už viac stresovým hormónom zaplavovať vaše telo, každý (veď kto nie?), kto túži po dlhom a vyrovnanom živote predsa vie, že najlepším receptom, ako sa v šťastí a spokojnosti dožiť čo najvyššieho veku, je žiť pokojne a bez zbytočných negatívnych emócií. Tie totiž otravujú všetko – vaše vzťahy, myseľ a v neposlednom rade aj srdce.