Strach a depresia – čo ich spôsobuje a ako im predísť?

Súčasná doba je nanajvýš hektická a to si žiada svoje obete. Je logické, že keď väčšinu času trávime v práci a s rodinou sa takmer nevidíme, dolieha na nás stále väčšia únava a vyčerpanosť. Akoby toho nebolo dosť, svoj preťažený mozog nedokážeme vypnúť ani v tých vzácnych momentoch, keď sme konečne doma. Niekedy sa jednoducho nedá, mobil neustále vyzváňa, no čoraz častejším javom je to, že sme akoby nastavení na „nonstop prevádzku“ a na oddych nie je čas ani nálada. A tak pracujeme, aj keď už dávno v práci nie sme.

S vyťaženosťou a prepracovanosťou ide ruka v ruke aj nespavosť, čoraz rozšírenejší jav dnešnej spoločnosti. Najväčšia chyba je  v tom, že mnohí podceňujú dôležitosť dobrého spánku, pričom to, že sme dlhodobo nevyspatí, so sebou prináša ďalšie problémy, najčastejšie pocity úzkosti, depresie, podráždenosť i poruchy pamäte.

Čo robiť, aby sme tento bludný kruh prerušili a mohli žiť konečne plnohodnotne?

Naučte sa oddychovať

Workoholizmus nie je len nič neznamenajúce slovíčko, je to epidémia, ktorá postihuje stále viac ľudí. Týka sa predovšetkým ľudí zastávajúcich vysokú pracovnú pozíciu, ktorí za svoj dobrý spoločenský status a zaujímavé finančné ohodnotenie musia odvádzať častokrát až nadľudské pracovné výkony. V snahe byť čo najlepší, pracovať vlastne nikdy neprestávajú. Ani doma, keď tam vôbec ešte „zablúdia“, o dovolenke ani len nesnívajú, o odpočinku aspoň počas noci tiež často nie.

Toto je však nasadenie, ktoré ľudský organizmus dlhodobo neunesie! Nie sme stroje, a preto potrebujeme aj vypnúť. Bohužiaľ, u ľudí, ktorí si na svoje plecia naložia príliš veľa, je časté ignorovanie vedľajších symptómov, ako je nespavosť a následné depresie a úzkostné stavy, pričom musí neraz dôjsť až ku kolapsu celého prepracovanému organizmu, aby sa nad sebou zamysleli. Ak teda nie je príliš neskoro.

Depresia, úzkosť, nespavosť

Ako to vlastne je? Čo spôsobuje čo? Je pochopiteľné, že nevyspatý človek býva unavený, a teda aj úzkostlivý, depresívny a nie v najlepšej kondícii. Snáď neexistuje osoba, ktorá by ten pocit nepoznala! Aj by ste spali, ale z rôznych príčin nemôžete. Deti plačú, trápi vás choroba, ktorá vám nedá spať, či jednoducho váš mozog nechce vypnúť. Skúšate počítať ovečky alebo iné „overené“ ľudové recepty, no čoraz viac ľudí siaha aj po tabletkách. Neuvedomujú si, že návykom na tabletky, ktoré privodzujú únavu, si môžu ešte viac priťažiť a už nadobro prísť o schopnosť prirodzene zaspávať.

Môže to však byť aj naopak. Z nejakého dôvodu sa umárate v depresiách, trpíte skľučujúcimi pocitmi úzkosti, s ktorými sa snažíte popasovať, ako len najlepšie viete, no nedarí sa. Dokonca vaše trápenie dospeje až do štádia, kedy nedokážete ani normálne spať, čo váš stav len zhoršuje. V takýchto prípadoch je asi potrebné vyhľadať lekársku pomoc, aby sa váš život, a teda aj spánok, vrátil čo najskôr do normálnych koľají.

Ako teda vyhrať nad nespavosťou?

Vedieť vypnúť, uvoľniť sa, nebáť sa oddychu a depresiu poslať kade ľahšie! Aké jednoduché, no zvyčajne ťažko zrealizovateľné. Sú však zaručené prírodné recepty našich starých mám i rôzne iné spôsoby, ktoré vedia poraziť nespavosť. Skúste ich vyskúšať prv, než siahnete po liekoch!

Mlieko s medom

Toto pozná snáď každý, i keď nie všetci tejto „metóde“ aj veríme. Za pokus to však určite stojí, sladké mliečko vám neuškodí, minimálne príjemne zahreje žalúdok.

Ak by ste však radšej skúsili niečo iné, nech sa páči, zopár ďalších tipov:

Vápnik a horčík

Obidva minerály podporujú spánok a najúčinnejšie sú, ak sa užívajú dohromady v rámci doplnkov stravy. Neuškodí, ani keď po nich siahnete, hoci žiadnymi významnými poruchami spánku netrpíte, berte ich však pravidelne a prípadným ťažkostiam so zaspávaním sa tak vopred vyhnete. Odporúčaná denná dávka je 200 miligramov horčíka a 600 miligramov vápnika každý večer.

Chmeľ

A že prečo pivári tak spokojne odfukujú! Látky vyskytujúce sa v chmeli totiž priaznivo pôsobia na nervy a upokojujú tep. Pozor však na prehnanú konzumáciu, chmeľ pôsobí aj močopudne a tiež znižuje sexuálnu aktivitu. Čo by sme však neobetovali pre dobrý spánok?

Ak však pivo vôbec nemusíte, pokoj, chmeľ je možné pripraviť a piť aj ako odvar či čaj, prípadne ho užiť v tabletovej forme (tu postačí 40 až 130 miligramov miligramov pred zaspávaním).

Meditácia a jóga

Aj u nás čoraz obľúbenejšia jóga vie dopomôcť ku kvalitnému spánku. V tomto prípade však navštívte najprv odborníka, nech vám ukáže tie správne cviky, aby ste si nesprávnym naťahovaním sa neublížili.

Aromaterapia

Medzi „uspávacie“ bylinky patrí levanduľa, ale aj medovka či eukalyptus. Vôňa týchto bylín naozaj dopomáha k lepšiemu spánku, stačí si vankúš nastriekať levanduľovým sprejom alebo si rovno jeden vankúš naplnený sáčkami so sušenou levanduľou zakúpte a pokojný spánok sa isto čoskoro dostaví. Levanduľa navyše upokojuje aj nervy, odpudzuje mole a znižuje tlak. Veľmi prospešná bylinka, čo poviete?

L-teanín

Je to výťažok z čajovníka, ktorý sa vyznačuje relaxačnými účinkami, znižuje stres i úzkosť. V zelenom čaji ho však nie je dostatok, práve naopak, takýto čaj sa pred spaním vôbec neodporúča piť. Preto radšej siahnite po doplnkoch stravy, ktoré zoženiete v každej dobrej lekárni. V nich je L-teanínu dostatok, postačí  50-200 miligramov denne, najlepšie užiť krátko pred spaním.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov