Neveríte si? 7 vecí, ktoré musíte zmeniť, aby sa vám konečne začalo dariť!

Niektorí ľudia sú prirodzene sebavedomí a všetko im ide akosi ľahšie. S úsmevom a šarmom zvládajú častokrát aj to, čo by iných už dávno zrazilo na kolená. Ako to robia, že o sebe nepochybujú a neboja sa ísť za svojimi snami a dosahujú úspechy, o akých ľudia s nedostatkom sebadôvery ani len nesnívajú?

Ak aj vy patríte k tým menej šťastným, čo si príliš neveria a stále o sebe pochybujete, prečítajte si 7 rád, ako získať chýbajúce sebavedomie a s ním aj šťastnejší a vyrovnanejší život.

Čítajte a konečne si začnite veriť!

1. Ako ste vlastne na tom?

Ešte pred začatím budovania si vlastného sebavedomia je potrebné si mnoho vecí ujasniť.

Ako na tom teda ste? Prečo si neveríte a pochybujete o sebe?

Najväčšou devízou ľudí, ktorí si zdravo veria, je to, že sa poznajú, svoje klady aj menej silné stránky. Avšak zásadný rozdiel medzi nimi a tým nesebavedomým zvyškom je, že oni sa majú radi jednoducho takí, akí sú. Svoje silné vlastnosti vedia využiť, ako sa len dá a svoje negatíva, o  ktorých pravdaže vedia, jednoducho príliš nerozoberajú.

Na čo aj, veď nikto nie je dokonalý, každý je iný, jedinečný a to je jeho najväčšia prednosť. A práve toho sú si sebavedomí jedinci vedomí.

2. Nebojte sa chváliť sám seba

Pokojne si spíšte aj zoznam vecí, v ktorých ste dobrí či ktoré sa vám v živote podarili. Uvidíte, že vaše úspechy zobrazené čierne na bielom vám pomôžu si uvedomiť, koľko úspechov už máte za sebou a koľko, vďaka svojim nedoceneným schopnostiam, ešte pred sebou.

Nie vždy je po ruke niekto, kto nás ocení, to však neznamená, že nestojíme za pochvalu. Síce samochvála trošku smrdí, ale z času na čas neuškodí sám sebe pripomenúť, aký ste úžasný a originálny.

3. Nazbierajte odvahu

Aj tí najsebavedomejší ľudia sa v kútiku duše niekedy báli, ich prednosťou však je, že svoj strach nedávajú najavo a túžba sám seba prekonať a dokázať sebe i ostatným, že za niečo stoja, je silnejšia ako vlastný strach. Práve odhodlanie a uvedomenie si svojej omylnosti, ako aj omylnosti nás všetkých, veľmi pomáha pri prekonávaní strachu a neistoty. Každý o sebe niekedy pochybuje, je to ľudské, len niektorí to vedia rýchlejšie a úspešnejšie prekonať. Buďte konečne aj vy tými, čo sa nepoddajú obavám a nebojte sa riskovať. Risk je vážne často aj zisk, minimálne ďalšej cennej skúsenosti.

4. Počúvajte sa!

Sami seba zhadzujete a hovoríte o sebe príliš sebakriticky? Myslíte, že toto je cesta, ako v ostatných vzbudíte dôveru vo vás? Veď, ak sa vy sami nemáte radi, môžete mať radi aj niekoho iného? A to asi ľudí dosť odradí, tá vaša neschopnosť pozitívnych citov, nemyslíte? Je síce v poriadku, že vnímate svoj trochu väčší nos aj neschopnosť naučiť sa cudzie jazyky, ale prečo sa sústredíte len na to zlé, na to, v čom nevynikáte? Radšej sa zamerajte na veci, ktoré dokážete. Vie vari vaša krásna susedka tak dobre piecť ako vy? Alebo vaša lingvisticky nadaná sestra, ona to predsa vôbec nevie s deťmi a vás milujú všetky, nielen tie vaše! Vyťažte z toho a majte sa radi, pretože za to stojíte!

5. Dávajte si menšie ciele

Tie sú totiž ľahšie a rýchlejšie dosiahnuteľnejšie, a teda vás každý takýto malý úspech príjemne povzbudí a pomaly, s rastúcou sebadôverou, budete získavať aj odvahu na smelšie plány. Nič tak neohrozí a nenabúra krehké sebavedomie, ako neúspech. Preto opatrne a radšej pomalšie. Tak zájdete istotne ďalej.

6. Nezaspite na vavrínoch

Vybudovať si stabilné, pevné sebavedomie vôbec nie je jednoduchý ani krátky proces. Je to celoživotný boj, odvaha mať sám seba rád a rešpektovať sa taký, aký som. Taktiež sa neporovnávať s ostatnými a neznižovať sa zbytočne vo svojich pochybujúcich očiach tým, že si všímam pozitíva iných a svoje nedostatky. Nikto nie je perfektný, len to vie lepšie či horšie skryť. Avšak cestou nie je ani prehnaná spokojnosť so sebou, s dosiahnutými úspechmi a uspokojenie sa s tým, čo sa vám už podarilo. Vždy je kam sa posunúť, na to nezabúdajte.

7. Naučte sa prijať pomoc

Umenie byť sebavedomým, vyrovnaným človekom, ktorý iným nezávidí a dopraje sebe aj druhým, je tiež nehanbiť sa priznať, že mu niečo nejde či požiadať o pomoc. Či už ide o pomoc psychológa alebo len o obyčajnú kamarátsku radu, každý sa sem tam potrebuje poradiť či vyrozprávať.

Netreba si však mýliť sebavedomie s aroganciou, tá totiž dokáže v medziľudských vzťahoch narobiť poriadnu šarapatu. Je rozdiel, či ste zdravo asertívny, vedomý si svojich pozitív, no zároveň rešpektujete aj názory a schopnosti ostatných, alebo si za každú cenu presadzujete len svoj názor a názory ostatných vás vôbec nezaujímajú. Dajte si preto pozor, aby vám vaše novozískané sebavedomie neprerástlo cez hlavu a nestala sa z vás drzá, nafúkaná osoba!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov