Jóga je životný štýl

Jógu mnohí chápu ako cestu k zjednoteniu duchovna a fyzickej časti človeka. Jóga, ako zasvätenci tvrdia, je nielen cvičením a spôsobom, ako sa dostať do formy, je to oveľa viac – spôsob života, životná filozofia.

Možno viete a možno sa to len teraz dozviete, no korene jógy siahajú do ďalekej histórie.

Vznikla totiž už pred niekoľkými tisícročiami v Indii, no napriek tomu je jej posolstvo a využitie aktuálne dodnes, ba v súčasnosti možno aj viac, ako kedykoľvek predtým potrebujeme jógu na vyrovnaný a spokojný život. Aj preto sa stáva dôležitou súčasťou života čoraz viac ľudí, ktorým napomáha zlepšiť ich zdravie alebo im slúži ako forma osobného a duchovného rozvoja.

História jógy

Najstaršie odkazy na jógu pochádzajú už z roku 2800 pred naším letopočtom a sú z údolia rieky Indus, čo je oblasť dnešného Pakistanu. Neskôr, pred zhruba 3000 rokmi vzniklo už samostatné dielo o jóge – Jógasútra – popisujúce ju ako ucelený systém. V danom diele je popísaných celkovo osem stupňov praktizovania rádžajógy (čo je kráľovská jóga).

Osem stupňov jógy:

Jama – sociálne správanie dodržiavajúce pravidlá etiky – patrí sem zásada neubližovať, pravdivosť, nekradnúť aj zdržanlivosť v pohlavnom živote, ako aj vo všetkom ostatnom.

Nijama – učí nás počínať si v živote tak, aby sme žili čisto, spokojne, aby sme sa učili sebadisciplíne a venovali dostatočný čas štúdiu posvätných textov.

Ásana – konkrétne polohy cvičenia jógy.

Pránajáma – naučiť sa ovládať dych, správne dýchať.

Pratjáhára – odpútanie zmyslov a zameranie sa do svojho vnútorného – intelektuálneho a duchovného sveta.

Dháraná – učí nás sústredeniu.

Djána – meditácie.

Samádhi – stav nadvedomia, ktorý vedie k sebarealizácii, inak nazývané aj osvietenie, čo je mnohými chápané ako konečný a najvyšší cieľ jógy.

Na čo sa pri jóge sústreďte? 

Je mnoho škôl jógy, ktoré vyučujú a praktizujú jej rôzne typy a je na každom z nás, aby sme si vybrali tú správnu pre seba, vyhovujúcu nášmu fyzickému i duševnému stavu. Dôležité je, aby sme sa vďaka cvičeniu jógy cítili zdravší, fit, aby sa to stalo naším každodenným rituálom.

Jóga učí aj správnemu držaniu tela, tiež efektívne využívať svaly, o ktorých možno ani nevieme, ovládať svoj dych a mať zrelaxovanú myseľ. Pomáha odstrániť pohybové zlozvyky a zlepšuje stabilitu celého tela. Následne sa pružný pohyb odzrkadlí aj na predĺženom dychu a pokojnejšej, vyrovnanej mysli, čo nepochybne ocení nejeden z nás.

Druhy jógy

Power jóga

V našich zemepisných šírkach najznámejšia aj komerčne najúspešnejšia je práve power jóga.

Je tiež známa ako Ashtanga joga. Je zameraná na vytvorenie harmónie tela a ducha, na rozvoj fyzických a psychických schopností, odbúranie každodenného stresu a vnútorného napätia. Hoci vychádza z klasickej jógy, jednotlivé pozície sú prevádzané dynamickejšie, zameriava sa viac na silovosť ako na duševno.

Hatha jóga

Komplexný cvičebný systém slúžiaci ako doplnok meditačnej jógy. Ide tu o harmonizáciu tela a ducha so zameraním sa na rozvinutie cvikov a cvičebných zostáv, ktoré podporujú trávenie a látkovú výmenu. Asány – jednotlivé pozície – slúžia na posilnenie sedacích svalov, panvového dna, paží a svalstva celého tela. Toto cvičenie je vhodné takmer pre každého.

Dance jóga

Ide o spojenie power jógy, klasického baletu a moderných tanečných techník známej americkej choreografky Marthy Graham. Ide predovšetkým o nezvyčajné využitie energie, a preto sa určite hodí najmä pre ľudí aktívnych, ktorí milujú tanec.

Time jóga

Tak ako power jóga aj time jóga vychádza z klasickej jógy a používa jednotlivé asány na vytvorenie harmónie tela a duše. Cvičebné zostavy sa prevádzajú do rytmu pomalej, maximálne stredne pomalej hudby, prípadne v rytme nášho dychu.

Bikram jóga

26 asán cvičených dvakrát za sebou pri teplote 40 stupňov. Skvelá možnosť sa poctivo vypotiť a vďaka vysokej teplote výdatne popracovať na svojich svaloch aj šľachách. Tento druh bol vymyslený Indom Bikramom Choudhurym, určite však nie je vhodný pre ľudí so slabším srdcom.

Vini jóga

Druh liečebnej jógy, ktorý bol vyvinutý Sri Krishnamacharyaom a jeho synom Desikacharom.

Jednotlivé pozície sú preto prispôsobené zdravotnému stavu cvičiaceho. Sú určené ľudom so zdravotnými problémami, a keďže si vyžadujú dohľad, necvičte ich radšej na vlastnú päsť.

Sivananda jóga

Pozostáva z fixnej náväznosti dvanástich pozícií za sprievodného vykonávania dychových cvičení a hlbokého uvoľnenia. S tým sú neodmysliteľne späté spoločné meditácie, modlitby, spievanie mantier, ako aj dodržiavanie stravovacích pravidiel. Je určená najmä pe tých z nás, ktorí hľadáme aj niečo viac – náboženský podtón či vyššie posolstvo.

Kundalini jóga

Má za cieľ prebudiť spiacu kundalini energiu. Spája intenzívne fyzické a dychové cvičenia z Hatha jógy spolu s mantrami a meditáciou. Podobne ako pri Sivananda jóge je určená ľuďom, ktorí hľadajú skupinovú spiritualitu.

Asana jóga

Patrí k základnej „ponuke“ väčšiny jógových centier u nás i v zahraničí a zahŕňa jógu pre deti, tehotné ženy či ženy po pôrode, z čoho vyplýva, že je jednou z tých jednoduchších a prístupnejších druhov jógy.

Okrem vyššie spomenutých typov jógy existuje ešte mnoho iných, ale základ majú všetky rovnaký: Dostať naše telo, mysleľ a ducha do rovnováhy.

Obrázok zdroj: http://wp.nootheme.com/yogi/wp-content/uploads/2015/04/beach-yoga.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov