Reč tela: Nepodceňujte jej význam! 5 rád, ako porozumieť neverbálnej komunikácii

Stačí sa zamračiť, pokrčiť plecami či zatváriť sa neprístupne bez toho, aby ste povedali jediné slovíčko. Naše telo, gestá a mimika sú totiž veľavravné, mnohokrát aj viac, ako si myslíme alebo by sme si želali.

Naučte sa preto ovládať reč svojho tela a vedieť čítať neverbálne prejavy iných ľudí.

  1. Vnímajte kontext

Ruky prekrížené cez prsia znamenajú uzavretosť a neprístupnosť, ruky založené na temene hlavy v kombinácii s ležérnym usadením zasa dominanciu a nadradenosť dotyčného.

Je dobré vedieť rozpoznať tieto signály, avšak podstatné je si uvedomiť, že všetko musíme vnímať v danom kontexte, len vtedy totiž signálom tela skutočne porozumieme.

Niekedy si totiž ruky prekrížime z úplne prozaického dôvodu – je nám zima.

Mnoho ľudí má zasa zažité zvyky, či skôr zlozvyky, ktoré si ani neuvedomujú, a teda nevedia, že na ostatných môžu pôsobiť negatívne, hoci to vôbec nebolo ich zámerom. Ak sa teda pri veľkom sústredení mračíte, čo však neznamená, že ste stále nahnevaní, pokúste sa toho zbaviť. Jednak predídete vráskam, no najmä vás ľudia nebudú považovať za mrzúta.

  1. Naučte sa čítať z očí

Očný kontakt je veľmi dôležitý, v súkromnej či pracovnej sfére. Ak totiž na pracovný pohovor prídete dokonale upravení, nabití vedomosťami a s dokonalým životopisom, no ani za svet nezdvihnete oči z podlahy či rohu miestnosti, príliš neočaríte. Už pri vstupe do miestnosti by sme sa mali dívať priamo a vpred, nevyhýbať sa očnému kontaktu s nikým v miestnosti, obzvlášť nie tomu, s kým hovoríme. Priamy pohľad s občasným odvrátením zraku pôsobí veľmi sympaticky, otvorene a sebaisto. Čím viac sa na druhého pozeráte, tým väčší záujem o jeho osobu vyjadrujete, čo býva zväčša vnímané pozitívne. Nepozerajte však bez prestávky, to môže naopak pôsobiť dotieravo až nepríjemne.

Tiež je dobré vedieť, že pohľad vpravo značí premýšľanie nad niečím, zatiaľ čo náhly pohľad do ľavej strany sa dá vyložiť ako snaha zaklamať. Ak očami za každú cenu uhýbate, môže to pôsobiť, že niečo tajíte. Zrak, ktorý vám často skĺza k zemi, prezrádza neistotu a ostatní vás tak nebudú brať vážne.

  1. Sila stisku

Pevný stisk vašej ruky, podanie ruky zhora alebo ak na spojené ruky ešte položíte svoju dlaň, to stačí na to, aby ste ukázali svoju prevahu a veľké sebavedomie. Na podobné jednanie sa dá ľahko zareagovať protiútokom – rýchly úkrok smerom vpred alebo priamy pohľad rovno do očí „súpera“ postačia na to, aby ste dokázali, že aj vy máte dostatok guráže.

Dlhší stisk môže znamenať, že máte veľké ambície a necúvnete pred ničím.

Slabý, mdlý stisk rúk zasa prezrádza vašu neistotu, strach či hanbu.

  1. Napodobňovanie druhých

Mnoho ľudí, blízkych si súkromne či profesne, sa po čase na seba začína podobať, predovšetkým gestami a neverbálnymi prejavmi, ktoré používajú. Je to zvyčajne podvedomý proces, tých, ktorí sú nám podobní, akosi intuitívne považujeme za sympatických alebo je to naopak – napodobňujeme tých, čo sú nám sympatickí?

„Zrkadlenie“, teda napodobňovanie rečových aj mimických prejavov, využívajú napríklad skúsení policajní vyšetrovatelia, aby dostali z obvinených informácie, ktoré potrebujú alebo aj šikovní advokáti.

  1. Osobná zóna

Každý z nás má svoju osobnú zónu, do ktorej si púšťa len tých najbližších. A všetkým ostatným dá jasne najavo, keď mu ju narušia.

Čo je pre jedného v poriadku, inému už obmedzuje vlastný priestor, čo vyjadrí podvedomým cúvaním alebo protiútokom vpred, čím prinúti ustúpiť toho druhého a získa tak pre seba drahocenné centimetre. Preto je ťažké globalizovať, všeobecne však platí, že ľudia žijúci na vidieku sú zvyknutí na širší životný priestor, a teda aj ich osobná zóna je väčšia ako u mestského človeka. To však tiež nemusí platiť stopercentne.

Keď máte pocit, že nezaberá ani vaša znalosť verbálnej komunikácie a je v rozpore to, čo vidíte, s tým, čo počujete, skúste to s úsmevom. Práve ten sa považuje za základnú mimickú zbraň, ktorou často docielite viac, ako tými najpremyslenejšími gestami aj verbálnymi prejavmi. Úprimný, srdečný, nevtieravý úsmev je jednoducho bezkonkurenčným komunikačným nástrojom, preto si ním pomôžte vždy, keď sa dá. A nezabúdajte, že telo o nás prezradí skoro všetko, je preto dobré sa ho naučiť správne ovládať a tiež naučiť sa čítať v tvárach a gestách tých druhých.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov