4 dôvody, prečo si dať novoročné predsavzatia

“Víťazi nikdy nerezignujú. Tí čo rezignujú nikdy nevíťazia. “
– Rick Setzer-

Každý rok sa u väčšiny z nás opakuje tá istá situácia. Za zvukov delobuchov, oslepení žiarou ohňostrojov a euforickí aj vďaka bublinkám zo šampanského, čo nám kolujú v krvi, si sľubujeme, čo vo svojom živote od nového roka zmeníme. Jedni chcú konečne prestať fajčiť, obmedziť sladkosti a začať viac behať, iní by chceli byť častejšie doma so svojou rodinou, nie len neustále pracovať.

Ak ste sa v niektorom z novoročných odhodlaní spoznali, môžete odpovedať aj na nasledujúcu otázku: Koľkokrát sa vám aj silvestrovské predsavzatia podarilo splniť? Či si opakovane dávate každý rok tie isté, len tak, zo zvyku?

Majú vôbec predsavzatia, ktoré si dávame na Nový rok, nejaké opodstatnenie?

Prečo to vlastne robíme?

Prezradím vám 4 dôvody, prečo napriek všetkému stojí za to odhodlať sa k novoročnému predsavzatiu.

Čo chceme meniť najčastejšie?

Podľa prieskumov si dáva novoročné predsavzatia zhruba každý tretí človek, pričom najčastejšie sa predsavzatia týkajú starostlivosti o svoje zdravie či vzhľad. Po zmene túžime aj v oblasti partnerských vzťahov, zamestnania i vzdelania.

Novoročné predsavzatia sú predovšetkým o boji so starými zlozvykmi alebo skoncovaní s istými činnosťami, ktoré už robiť nechceme. Naopak, často chceme začať od znova, začať zdravo žiť, cvičiť a starať sa o seba.

Prečo si teda všetky tieto odhodlania, ktoré v nás klíčia už nejaký čas, nechávame až na začiatok ďalšieho roka?

  1. Pretože od začiatku sa lepšie začína

Najlogickejšia odpoveď či rada síce je, že ak chceme niečo vo svojom živote zmeniť, urobme to čo najskôr, najlepšie hneď a nečakajme s tým až do prvého januára. Napriek tomu to veľká časť z nás odkladá práve na ten magický dátum, na začiatok nového roka. Je v tom naša lenivosť, slabá motivácia alebo niečo hlbšie?

Najpravdivejšie bude asi priznať, že zo všetkého trochu. No istú logiku to v sebe má. V čase vianočných sviatkov, kedy núdzou a hladom rozhodne netrpíme a aj tí najväčší odporcovia nezdravých jedál zhrešia malým koláčikom či majonézovým šalátom, by bolo zložité odhodlať sa na chudnutie. Preto je lepšie s tým pár dní počkať a začať pekne od prvého, najlepšie januára.

Často však práve počas voľných sviatočných dní máme čas zamyslieť sa nad svojimi životmi a uvedomiť si, čo chceme zmeniť a s čím sme nespokojní. A chuť začať Nový rok s čistým štítom v nás tak má dostatok času dozrieť a naplno sa rozvinúť.

Väčšina z nás prosto na veľké zmeny potrebuje aj pevné, prelomové body, ideálne sú začiatky týždňa alebo mesiaca, takže úplne najideálnejším sa javí začiatok nového roka.

  1. Nepoddať sa prekážkam sa vyplatí

Piaty rok po sebe si sľubujete, že obmedzíte fajčenie? Stále to odkladáte hoci viete, že si tým škodíte? Skúste sa najprv pred tým samých seba spýtať a zároveň si aj odpovedzte, čo chcete namiesto fajčenia? Pretože ak túžime po trvalej zmene negatívneho návyku na pozitívny, najprv musíme vedieť čo chceme namiesto toho.

Techniky NLP sú  geniálnymi pomocníkmi na ceste za trvalou, pozitívnou zmenou.

Veľa krát hneď ako vyšumí šampanské a vyhasnú ohňostroje, už sa nám  nezdá, že to všetko, čo sme si v noci nasľubovali, pôjde ľahko. Žiadna zmena sa neudeje sama od seba, všetko začína v hlave. Odhodlanie,  sľub či túžba  je len začiatok. Mali by sme sa na to dopredu pripraviť a dávať si ciele, ktoré naozaj túžime a reálne vieme splniť. Dobrý cieľ je taký, ktorý je špecifický, merateľný, konkrétny.

Ak ale zlyháme a pokušeniu neodoláme, nevešajme hneď hlavu. Vždy sa dá začať nanovo, len v prípade, že naše odhodlanie sám seba meniť sa rozplynie už v prvý januárový týždeň, nečakajme s ďalšími predsavzatiami celý rok. Skúsme to znova od pondelka, alebo od prvého februára. Teraz, keď už vieme, že to nebude med lízať, sa na to možno dokážeme  lepšie mentálne pripraviť.

Je dôležité vizualizovať si svoj cieľový stav. Tu nám pomôže otázka: ,,KÝM BUDEM, AŽ TO DOSIAHNEM?“ Spýtajme sa a odpovedzme si. PREČO JE PRE NÁS DÔLEŽITÉ DOSIAHNUŤ TEN KTORÝ CIEĽ?   Z praxe kouča viem, že  klienti ak poznajú svoj cieľový stav  a vedia prečo je to pre nich dôležité – dosahujú svoje ciele ľahšie.

A k sa nám podarí poraziť svoj negatívny návyk a vymeniť ho za pozitívny- vyhrať sám nad sebou. Máločo človeka povzbudí tak, ako keď sám sebe dokáže, že za niečo stojí.

  1. Nenechajte sa odradiť ani svojou slabšou vôľou, len s ňou dopredu počítajte

Je celkom pochopiteľné, že predsavzatia si dávajú najmä ľudia so slabšou vôľou. Ak by boli dostatočne silní, nepotrebovali by čakať na Nový rok, aby sa konečne zmenili. Preto netreba zabúdať na to, že práve vaša nedostatočná vôľa a sila odolať či bojovať vás priviedla tam, kde ste a odkiaľ sa túžite vymaniť. Je jedno, či trpíte nadváhou alebo neprimerane veľa fajčíte, ani s jedným len tak, zo dňa na deň a bez silného odhodlania, neskončíte. Nezabúdajte na to, že musíte vytrvať a zriecť sa mnohého, aby ste dosiahli svoj vytúžený cieľ.

Preto, ak sa znova budete závistlivo pozerať na vypracované telá dievčat v posilňovni či na kúpalisku sťahujúc svoje brucho, v prvom rade odhoďte hamburger a sladené limonády! A začnite so sebou niečo robiť, nečinnosť vás totiž priviedla tam, kde ste a byť nechcete.

Čo je teda kľúčom k úspechu?

  1. Je treba sám seba poznať a stanoviť si dosiahnuteľné ciele

Inak je pravdepodobné, že neuspejete. Ale minimálne sa konečne spoznáte, čo je tiež úspech, nemyslíte?

Treba rátať s tým, že aj tá najmenšia zmena vám prevráti život naruby, nieto ešte obrat o stoosemdesiat stupňov. Ak napríklad vážite vyše sto kíl a nikdy ste nešportovali, no inšpiráciou pri túžbe po zmene vám sú obrázky modeliek z Victoria´s Secret, asi je to vopred prehraný boj. Nemôžete chcieť zo dňa na deň vyzerať úplne inak a ani sa nechať odradiť, keď po mesiaci intenzívneho cvičenia a obmedzenia jedálnička stále nevyzeráte ako dievčatá z plagátov. Postupujte krok za krokom, mať veľký cieľ je síce fajn, no cesta k nemu je dlhá, náročná a pozostáva z množstva drobných víťazstiev, ku ktorým sa musíte tvrdo dopracovať. Deň za dňom, už po celý zvyšok vášho života.

Ak však chcete žiť plnohodnotne a spokojne, tá snaha a trápenie za to stoja. Nebojte sa preto veľkých predsavzatí, ku ktorým sa dopracujete každodennými malými víťazstvami samého nad sebou!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov