Perfekcionizmus vás môže aj zabiť

Nikdy nie ste so sebou spokojní a každá vec na vašom stole má presne určené miesto? V tom prípade je načase si priznať, že ste perfekcionista. O tom, že život s nutkaním byť stále dokonalý nie je med lízať, asi netreba príliš hovoriť. Možno ste však netušili, že perfekcionizmus je regulárna duševná porucha, ktorá vás môže stáť zdravie, a dokonca i život.

Za každých okolností dokonalý

Taký je perfekcionista. Je to človek, ktorý neodpúšťa chyby, sebe ani ostatným. V jeho živote musí byť všetko tip-top, nech sa deje čokoľvek. Je teda jasné, že život s takto „postihnutým“ človekom nie je vôbec jednoduchý, ale kto trpí najviac, je on sám.

Výskumy potvrdili, že perfekcionisti síce dosahujú mimoriadne pracovné úspechy, za čo vďačia svojej potrebe byť dokonalí, no je za tým mnoho trápenia a odriekania. V ich radoch je mnoho jedincov trpiacich poruchami príjmu potravy, sexuálnymi disfunkciami, nervovými ťažkosťami, depresiami, často sa uchyľujú k rozvodom aj samovraždám. Ak totiž niečo v ich živote nespĺňa ich náročné kritériá, v praxi jednoducho nesplniteľné, považujú to za svoje zlyhanie a nevedia sa s tým vyrovnať.

Ich život je tak najmä o neustálej úzkosti a strachu zo zlyhania. A nevedia sa tešiť ani zo svojich úspechov, pretože sú presvedčení, že vždy sa dá urobiť ešte niečo viac.

Typy perfekcionizmu

Existuje viacero foriem perfekcionizmu. Toto sú tie najrozšírenejšie:

-neustále riešenie možných chýb
-prehnané požiadavky na seba
-neodôvodnené pochybovanie o svojich schopnostiach
-prehnaný dôraz na organizovanie
-príliš vysoké nároky kladené na druhých
-snaha vyhovieť nezmyselným očakávaniam niektorých ľudí (často vlastných rodičov)

Perfekcionista-pohroma zamestnávateľov

Aj keď sa môže zdať, že perfekcionista je výhrou každej firmy, opak je pravdou. Ak by totiž perfekcionistom išlo o to byť v niečom skutočne dobrí a vyniknúť, to by sa cenilo, avšak v ich prípade je to predovšetkým o ilúzii a nekonečnej túžbe vyzerať pred ostatnými dokonalo. Preto sa perfekcionisti zameriavajú často na nepodstatné maličkosti, ktoré ich aj zvyšok firmy oberajú o drahocenný čas. Tým pravdaže klesá produktivita práce.

Ďalším veľkým problémom je, že perfekcionisti nedokážu priznať svoje chyby a zlyhania, čo sa obzvlášť v niektorých pracovných odvetviach javí ako veľmi nebezpečné. Práca v  rizikovom odvetví, ako sú napríklad elektrárne či letiská, kde je nevyhnutné okamžité riešenie vzniknutých problémov, je pre ľudí s touto poruchou vyslovene nevhodná.

Perfekcionizmus je životu nebezpečný

Perfekcionista nevie dobre odhadnúť svoje limity, to, kam až môže zájsť, čo môže mať fatálne následky. Túžia po dokonalosti v rôznych smeroch, aj po bezchybnom tele, pre čo sú schopní obetovať i nemožné. Nie je preto náhodou, že z mnohých perfekcionistov sa stávajú obete anorexie či bulímie.

Taktiež veľmi zle znášajú nezhody v partnerskom živote. Ak v ich vzťahu niečo zaškrípe, hneď sa rozchádzajú, rozvádzajú a pália za sebou mosty v snahe ujsť pred všetkou tou nedokonalosťou čo najďalej.

Skreslený pohľad na svet i seba samého je aj za množstvom samovrážd, ku ktorým sa ľudia túžiaci po dokonalosti často uchyľujú. Akonáhle totiž v ich živote nastane nejaký vážnejší problém, nie sú schopní ho spracovať, ani riešiť, či žiť s vedomím vlastného zlyhania, preto je pre nich siahnutie si na život jediným schodným riešením.

Život po boku perfekcionistu je istotne veľmi zložitý, myslite však na to, aký balvan si so sebou nesie on sám. Vnútorný, nikdy nekončiaci, večne neuspokojený stres, ktorý v sebe takýto človek má, je zničujúci a spôsobuje celý rad nielen psychických zdravotných ťažkostí. Perfekcionisti trpia často bolesťami hlavy, bolesťou a tlakom v hrudníku, nevyhýbajú sa im ani depresívne stavy, impotencia a žalúdočné vredy.

Stojí toto všetko naozaj za tú klamlivú predstavu dokonalosti? Nikto predsa nie je bez chyby, s týmto vedomím sa žije o mnoho ľahšie a šťastnejšie. To by sme si mali všetci neustále opakovať a prestať sa zhrýzať neexistujúcimi problémami.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov