Nočný spánok potrebujeme, je to najväčší dobíjač energie

https://www.pexels.com/photo/man-in-black-coat-sitting-at-the-table-4064840/

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí prehlasujú, že spať ani veľmi nepotrebujú, sami seba ukracujete o prepotrebné dobitie energie, ktoré je možné len počas nočného spánku.

Ľudské telo je jeden premyslený, komplikovaný systém, kde má všetko svoju funkciu a opodstatnenie.

Aj spánok.

Preto by ste ho za žiadnych okolností nemali podceňovať, či dokonca samovoľne skracovať alebo úplne vynechávať.

V noci sa regenerujeme

Počas doby, keď spíme, sa v našom organizme tvorí tzv. regeneračný ľudský hormón.

A ten vzniká iba v noci. Na to, aby sa hormón – melatonín vytvoril, je nevyhnutné splniť jednu, tú najpodstatnejšiu podmienku – Je potrebné, aby bola okolo nás úplná tma. Ak sa teda mylne domnievate, že to, čo ste nenaspali v noci, pokojne dospíte počas dňa, mýlite sa.

Nie je totiž spánok ako spánok.

Zázračný melatonín

Regeneračný hormón – melatonín pomáha pri budovaní imunity a má taktiež antioxidačné účinky. Na to, aby sa v našom tele začal tvoriť, však musíme telo i myseľ dokonale vypnúť a iba oddychovať.

Najlepšie plnohodnotným nočným spánkom.

Nehovoríme len o vypnutí ruchov v sebe, rovnako rušivé sú i podnety zvonku, obzvlášť elektronika v spálni veľmi škodí pokojnému spánku, hoci je vypnutá.

Nehovoriac o tom, ak obľubujete zaspávanie pri zapnutej televízii alebo sa pred spaním „hráte“ s mobilom či tabletom – škodíte si tým viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Chýb sa však dopúšťajú aj tí, ktorí síce spia v absolútnej tme, no pri náhlom nočnom prebudení si zasvietia, i keď len nočnú lampu. Aj toto drobné svetlo stačí na to, aby došlo k narušeniu procesu tvorby melatonínu.

Melatonín – ohrozený hormón

Melatonín je síce možné konzumovať aj ako výživový doplnok, ale ako všetko, aj tu je najúčinnejšie získavať ho tak, ako je to pre ľudské telo prirodzenné, a teda vytvárať si ho počas noci, keď spíme.

Čoraz častejšie sa však zdá, že je to veľký problém, priam civilizačný. Nielen, že my doma sa „rušíme“ kadejakými elektronickými výdobytkami a svetlom z lámp, rovnako nám k dobrému nočnému oddychu a regenerácii nášho organizmu nepomáha ani pouličné nočné osvetlenie.

Vekom melatonínu ubúda

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje tvorbu „dobíjača energie“ je vek. S pribúdajúcimi rokmi totiž prirodzene klesá tvorba melatonínu. Tým sa vysvetľuje aj to, prečo je spánok detí dlhší a kvalitnejší ako spánok starších ľudí. Tí sa často boria s problémom zaspať.

Kým sa teda dá, mali by sme spať a spať a spať…

Naučme sa neodkladať oddych na neskôr, podceňovať jeho význam. V prípade, že ide o jednorázový problém, tak je šanca dospať zameškané, avšak, keď po nociach nespíte opakovane, možno už hovoriť o vážnom probléme dlhodobého charakteru, ktorého následky si neodnesie len vaša pleť, ale aj psychika.

Tak sa zdá, že spať a aj sa dobre vyspať, je zložitý proces.

Áno, je to pravda, dopracovať sa ku kvalitnému spánku je v dnešnej uponáhľanej, rozsvietenej a pretechnizovanej dobe hotové umenie.

Aspoň však viete, že ak máte problémy so spánkom, prípadne sa budíte neoddýchnutí, kde môžete hľadať príčiny.

Možno ste dnes v noci spali v izbe so zapnutým televízorom alebo smartfónom pod vankúšom.

Možno ste zaspali pri rozsvietenom svetle.

Možno ste ani v noci spať nešli…

Možností, prečo sa cítime vyčerpaní, je neúrekom. Pritom by stačilo sa len dobre, v pokoji a úplnej tme dosýta vyspať.

Aké jednoduché.

Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov