Autosugescia ako motivujúci činiteľ v psychologickej príprave

Začnime konečne naplno využívať pozitívnu silu našej predstavivosti k uskutočňovaniu cieľov. Všetko, na čo myslíme, sa môže uskutočniť, stačí len vedieť, ako na to.

Podceňovať silu myšlienok sa nevypláca, je totiž dávno potvrdeným faktom, že pozitívne myslenie výrazne napomáha aj pri dosahovaní našich cieľov a úspechov.

Myslite pozitívne

Príjemné, optimistické myšlienky sa prejavia aj v pozitívnych telesných reakciách. Naopak, ak vidíte svet len v tmavých farbách, váš negativizmus sa prenesie aj do vnútra vášho tela.

Prečo teda svoje vnútro zbytočne zaplavovať pesimistickými a zlými myšlienkami a tým sami na seba privolávať aj rôzne problémy, choroby a neúspech?

Ak sa chcete stať lepším, kladne naladeným človekom, vedzte, že najdôležitejšie je, aby sa vaše pozítivne myslenie zhodovalo s vlastným obrazom, teda musíte vždy konať ako osoba, ktorou si predstavujete, že ste.

Základné pravidlo: To, čomu veríte, sa aj stane!

Pamätajte na to, že základom autosugescie je úplne vylúčiť negativizmus zo svojho života, a teda i zo slovníka. Formulujte preto zásadne kladné vety:

 

Dokážem to!
Ja mám šancu zvíťaziť!
Každý deň som lepším a úspešnejším človekom!

 

Motivačné vety by ste si mali opakovať monotónne, bez koncentrácie, celkom mechanicky, tak, aby ste sa s nimi zžili a podvedome si tak vytvorili ochranu proti všetkému negatívnemu a zlému, čo k vám prúdi z vonku, ale i z vlastného pochybujúceho vnútra.

Podstatné je predstavovať si, že cieľ, ktorý ste si stanovili, je niečo, čo ste už dosiahli, prípadne, že to zvládnete bez väčších ťažkostí.

Pravidlá mentálneho tréningu:

  1. Určiť si, čo chceme dosiahnuť a na svoj plán neustále myslieť. Náš nervový systém potom nedokáže odlíšiť predstavovanú skutočnosť od reality.

Je treba si uvedomiť, že všetko je najprv v našich myšlienkach a predstavách, až následne sa to aj stane (či nestane), to je práve vo vašich rukách.

  1. Odstráňte zo svojho slovníka (aj myslenia) slovko „skúsiť“ a robte veci práve teraz, s istotou a na sto percent.
  1. Neuspokojte sa s málom, stanovte si veľké ciele a robte samé náročné veci, len to vás posunie vpred.

Podvedomá autosugescia by sa mala realizovať najmä večer pred spaním, kedy už nepracuje rozum a vôľa, tými nič nedocielime. Aby sme mali, čo nemáme, musíme urobiť, čo sme ešte neurobili.

Základná motivácia vychádza buď z potreby vyhnúť sa bolesti alebo z túžby získať potešenie. Naučte sa preto zahodiť pochybnosti a vety typu: „Ale čo ak…“ a riešte len to, čo je tu a teraz, jednoducho len to, čo je skutočne aktuálne.

K tomu si nájdite minimálne raz do týždňa čas na skutočný relax a pri ňom sa „nadopujte“ pozitívnymi myšlienkami a vetami, ktoré vám pomôžu zvládať obavy a strach z nenaplnenia náročných nárokov súčasnej doby.

Ak si budete veriť vy, prestanete o sebe pochybovať a pôjdete za svojimi cieľmi bez strachu zo zlyhania, zrazu všetko pôjde ľahšie a lepšie. Len musíte presvedčiť sami seba, že pochybovať o svojich schopnostiach a šikovnosti vás nikam neposunie. Potom vás aj ostatní začnú vnímať inak, ako doposiaľ. Najmä sa však vy sami budete mať konečne radi a docielite to, o čom ste sa predtým neodvažovali ani len snívať.

Bez snov a túžby ich naplniť však život za veľa nestojí, tak už nestojte sami sebe v ceste a vykročte v ústrety šťastnejšiemu zajtrajšku!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov