7 príkladov, ako úspešní ľudia dokázali urobiť z nedostatku svoju prednosť

7 príkladov, ako úspešní ľudia dokázali urobiť z nedostatku svoju prednosť

Určite so mnou budete súhlasiť, keď poviem: Neexistuje snáď človek, ktorý by bol so sebou spokojný na 100 percent.

Ani ten fyzicky najkrajší, či najbohatší človek sa nebudí každé ráno s pocitom, že „nemá chybu“. Možno je len prehnane sebavedomý, až arogantný človek, neschopný sebakritiky. A ja radšej verím, že väčšina ľudí takých nie je.

 

Sme ľudia – s nedostatkami

Nedostatky a chyby patria k človeku ako k stvoreniu, ktoré je od prírody mylné. No na jednej strane sú tu tie duševné, povahové, osobnostné nedostatky, a na strane druhej sú tie fyzické, ktoré je aj vidieť.

Možno to aj sami poznáte: novoročné predsavzatia žien, koľko chcú schudnúť. Ale pánov, aké auto si kúpia, či koľko svalov im narastie….

 

Človek v nich často vidí len to negatívne a chcel by sa ich zbaviť. Ale niekedy sa stane, že aj to, čo jeden považuje za chybu krásy, druhý v tom vidí originalitu a jedinečnosť.

 

Premeňte svoje nedostatky na prednosti- nemožné?

Nie je to nemožné. Som presvedčený o tom, že s osobou a osobnosťou sa dá pracovať – jedinou podmienkou je chcieť.

Aby sme nehovorili len teoreticky, prax je toho živým dôkazom, resp. úspešní ľudia, ktorí dokázali svoje nedostatky premeniť na prednosti, kvality či svoju poznávaciu značku.

Snáď najlepším príkladom sú handicapovaní ľudia, ktorí napriek svojmu zrakovému, sluchovému a inému nedostatku dokázali vytvoriť úspešné komunity a pomáhať tak rovnako fyzicky postihnutým ľuďom. Týchto ľudí nič nezlomilo ani neodradilo a vďaka svojmu prístupu a paradoxne aj vďaka svojmu handicapu sú dnes tam, kde sú.

 

Ako teda úspešní ľudia premenili a využili svoje nedostatky?

Šiesty najbohatší Brit na svete, Richard Branson, tvrdí, že nebyť jeho zrakového ochorenia, dyslexie, ani by nezbohatol. Ako sám povedal: „Toľkokrát som počul, že to nedokážem, až som sa rozhodol to dokázať.“

Rovnako postihnutý dyslexiou je aj druhý najbohatší Európan v súčasnosti, Švéd Ingvar Kamprad, ktorý musel podľa vlastných slov kvôli svojmu ťažkému stupňu dyslexie prispôsobiť aj názov svojej svetoznámej nábytkárskej spoločnosti, IKEA, aby si ho dokázal zapamätať a nezabudnúť. A dnes je tento názov dobre zapamätateľný nielen pre neho, ale aj pre zvyšok sveta 😉

 

Doslova americkým miláčikom a aj kultom sa stal James LeVoy Sorenson, o ktorom jeho učiteľka vyhlasovala, že to nikam nedotiahne. Nevedel písať ani čítať, zamieňal si slová.

Podľa dotyčnej učiteľky bol mentálne retardovaný. Až neskôr mu lekári diagnostikovali rovnako ako v prvých prípadoch dyslexiu a k tomu aj dysgrafiu. Napriek tomu ho aj naďalej považoval aj jeho vlastný otec za nesamostatného.

Rozhodol sa ho prihlásiť za obchodného cestujúceho, ktorý cestoval a ponúkal rôzne služby. Jeho príbeh sa skončil happyyendom, pretože napriek tomu, že v neho nikto neveril, on sám sa dopracoval až k tomu, že položil základy najrozsiahlejšieho súkromného vlastníctva ornej pôdy v Utahu.

Ich symbolická cena, za ktorú ich odkupoval, sa medzitým zdvihla a s rastom obchodu a priemyslu na jeho pozemkoch rástli aj sídla, továrne, rezidencie, sklady, obchodné centrá a iné. Záujemcom predával stavebné parcely a nakupoval nové. Keď v roku 2008 ako 86-ročný zomrel, stal sa štedrým mecenášom pre handicapovaných, ktorých podporuje aj po smrti vo vzdelávaní.

Jeho mottom bolo: „Pokiaľ nie je postihnuté vaše myslenie, nie ste pre podnikanie dosť handicapovaní.“

 

Inšpirácia medzi známymi tvárami

Prejdime však aj medzi známejšie tváre, konkrétne tie herecké, spevácke a mnohé ďalšie. Tie možno nemajú až také závažné zdravotné handicapy, ale rovnako ich trápia veci, s ktorými sa narodili.

Je všeobecne známe, že aj keď na prvý pohľad vyzerajú hollywoodske herečky a speváčky absolútne bezchybne, opak je pravdou.

Speváčka Mariah Carey je od prírody viac bucľatejšia, než by chcela. Ale v jej prípade to vôbec nie je na škodu. Možno práve vďaka svojej oblejšej postave sa v nej zrodil hlas aký má. Pravdou však je, že to čo máme, je len 50 %, zvyšných 50% je o tom, čo s tým dokážeme urobiť.

Za svoj nedostatok považovala jedna z najlepšie zarábajúcich herečiek Hollywoodu, Julia Roberts, práve svoj povestný široký úsmev, za ktorý sa jej v detstve a v rannej mladosti smiali. Dnes je aj vďaka tomuto povestnému úsmevu mnohými známa a obdivovaná.

Priam dokonalým príkladom v umeleckých kruhoch je modelka, ktorú angažovali do reklám a rôznych kampaní práve vďaka jej nedostatku krásy, výraznej medzierky medzi prednými zubami. Jej meno je Georgia May Jagger, 22-ročná anglická modelka.

Je dcérou Jerry Hall, ktorá bola v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch svetovou topmodelkou a Micka Jaggera, speváka zo skupiny Rolling Stones. Jej kariéra modelky začala naberať na obrátkach v roku 2008, keď sa upísala pod agentúru Independent Models. S jej nezameniteľnou medzierkou medzi zubami a plnými perami už o ďalšie spolupráce nemala núdzu. Umiestnila sa aj v rebríčku top 50 modeliek sveta, ktorý zostavuje stránka models.com.

Medzierka medzi zubami dopomohla ku sláve a obdivu aj herečku Brigitte Bardot, ktorá bola aj vďaka nej sexuálnym symbolom 50. a 60. rokov minulého storočia. Filmovú kariéru zanechala rok pred štyridsiatkou, odkedy sa venuje zvieratám a je ich vernou ochrankyňou, aktivistkou a presvedčenou vegetariánkou.

Len človek, ktorý sa dokáže stotožniť so svojimi nedostatkami a chybami, je zároveň človek, ktorý je silný a vyrovnaný. A práve toto sú predpoklady pre úspešného človeka, vedomého si svojich slabých aj silných stránok.

 

Majte sa radi

Čo k týmto inšpiratívnym príbehom dodať?

Majte radi sami seba, pretože nikdy neviete, ktorý nedostatok z vás môže urobiť úspešných, či slávnych ľudí.

Len sa stačí pozrieť do zrkadla a zistiť, čo je na vás výnimočné.

Som si istý, že určite niečo nájdete.

PS: Keď sa vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi, nech aj oni načerpajú inšpiráciu, ako využiť svoje nedostatky.

Kľudne mi nechajte aj komentár.

PS2: Ak ešte nemáte ebook Briana Tracyho, neváhajte si ho stiahnuť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov