4 dôvody, prečo to netreba preháňať s milosťou a poslušnosťou

Od malička sme rodičmi, učiteľmi, celou spoločnosťou vedení k tomu, aby sme boli milí. Byť milý k starej mame, susedke od vedľa aj zlostnému spolužiakovi, čo vám robí stále zle, sa jednoducho patrí. A vy, aj keď cítite, že sa vám nechce len čušať a poslušne všetko každému prepáčiť a pretrpieť, robíte to, lebo vás to tak učia, lebo to tak robia aj ostatní. Jednoducho preto, lebo sa to tak vraj má.

V tomto kontexte to však skôr vyznieva, že z nás robia poslušné ovečky bez možnosti vyjadrovať vlastné názory na okolitý svet, pretože byť sám sebou je príliš rebelantské.

Ako sa však takýto „poslušný“ jedinec, ktorý sa na vás usmieva, aj keď mu stojíte na nohe, dokáže presadiť v tvrdej konkurencii súčasnej spoločnosti?

Presne tak, nijako alebo len veľmi ťažko. Najprv musí totiž zmeniť svoj vnútený pohľad na všetkých naokolo a naučiť sa nebyť na všetkých len milý.

Prezradíme vám 4 zásadné dôvody, ktoré z vás snáď raz a navždy tú bezbrehú milotu k celému svetu vyženú.

  1. Strácate zbytočne svoj drahocenný čas

Akosi sme si zvykli, že častejšie, ako by sme chceli, sa stretávame s ľuďmi, s ktorými ani byť nechceme. Začína to už v detstve, kedy väčšina z nás jednoducho musela ísť navštíviť tú dobrú tetušku, čo ste si ju síce ani nepamätali, no za to ste u nej poslušne sedeli a boli k sebe náramne milí. Deti väčšinou nerozumejú týmto povinným hrám na slušnosť, takže sa možno aj vám stala úsmevná príhoda, že ste si postavili hlavu a na tú cudziu príbuznú ste len škaredo zazerali a neskočili ste ani na jej cukríkové úskoky, lebo ste vôbec nemali chuť byť k niekomu milý, koho nepoznáte a ani sa vám nepáči.

Áno, deťom sa takéto „nevhodné“ správanie ešte zvykne odpustiť, no časom z vás určite „vytĺkli“ tú vašu nesympatickú úprimnosť.

Čím sme dospelejší, tým menej máme možností ukázať svoju pravú tvár. V práci, v spoločnosti, dokonca aj pred známymi a rodinou je častokrát ťažké ukázať aj odvrátenú stránku svojej osobnosti, nevôľu či nesúhlas.

Je však veľmi náročné byť vždy a všade len milý, to vás skôr či neskôr dobehne. Preto, ak sa dá, skúste byť aspoň v súkromí obklopení ľuďmi, ktorým vás budú mať radi bez ohľadu na to, či sa na nich budete celý deň len usmievať.

  1. Ste milí, pretože sa bojíte

Ovláda vás strach z toho, že ak by ste prestali byť na všetkých milý a vždy ochotný vyhovieť niekoho požiadavkám, ľudia by vás nemali radi. Tu je však na mieste pripustiť možnosť, že nie každý nás musí mať rád, ani vám predsa nie je každý človek sympatický. Možno v rámci práce musíte jednať s rôznymi, aj nie najmilšími ľuďmi, no vo svojom osobnom živote by sme preto o to viac mali byť iba s tými, pred ktorými sa nemusíme hrať na milých, chápavých a neskonale ústretových, lebo inak by sme ich stratili.

  1. Vybočte z priemeru

Snažíte sa urobiť dojem tým, že ste vždy milý a usmievavý? To však paradoxne pôsobí dosť neúprimne. A ľudia, ktorí vás až tak dobre nepoznajú, vašu milotu asi príliš nepochopia. Buď vás začnú zneužívať, pretože vy nič neodmietnete, alebo si pomyslia, že o takúto nevýraznú osobu bez vlastného názoru jednoducho nestoja.

Je zložité vybočiť z davu a nahlas zakričať niečo nemilé. Možno tým ľudí pobúrite, isto sa vám niekto otočí chrbtom, ale zaiste sa nájdu aj takí, ktorých zaujme vaša odvaha a schopnosť nahlas povedať svoj odlišný názor. Najmä tým však pomôžete sami sebe, dokážete si, že nie ste len bezduchou bábkou, ale sebavedomým človekom, čo veci robí a hovorí bez ohľadu na obavy, čo si o ňom pomyslia druhí.

  1. Milosť vyčerpáva

Neustále skrývanie sa za úsmev je veľmi únavné. Byť vždy a na každého milý vás stojí množstvo energie, ktorú vám tí, na ktorých sa bezdôvodne usmievate, v mnohých prípadoch ani nevrátia.

Skúste preto zahodiť naučený úsmev číslo štyri a keď ste nahnevaný, dajte o tom svetu vedieť. Vám sa uľaví a v tých druhých vzbudíte záujem, rešpekt, úctu. Čokoľvek to však bude, istotne ich to zaujme viac, ako len nič nehovoriaci umelý výraz vo vašej milej tvári.

Usmievať sa je skvelé, rozdávať dobrú náladu znie ako dokonalá rada do života, avšak všetci sme len ľudia a máme aj horšie chvíľky. Ak sa naučíte byť otvorený  k sebe aj ostatným, nech bude pravda akákoľvek, aj váš úsmev bude razom skutočnejší.

Robte teda všetko preto, aby váš úsmev nebol len nacvičenou grimasou, ale skutočným vyjadrením vašej úprimnej radosti. Len vtedy to má totiž zmysel.

Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov