V škole kvôli dyslexii dosahoval podpriemerné výsledky. Dnes je Richard Branson multimiliardár a vlastní viac ako 400 spoločností

Podnikateľský príbeh tohto svetoznámeho Brita začína v skorej mladosti vo veku 11 rokov aj napriek tomu, že mu vtedy diagnostikovali dyslexiu a dosahoval podpriemerné akademické výsledky. Od mala však preukazoval obchodného ducha.

Dnes už 65-ročný dobrodruh a majiteľ viac ako 400 spoločností je zaujímavý aj tým, že zo svojho raja uprostred Panenských ostrovov plánuje cesty do kozmu a hľadá alternatívne zdroje energie.  Navyše si k tomu občas strihne pokus o nejaký svetový rekord alebo si zalieta na teplovzdušnom balóne.

Richard Branson sa narodil v Londýne ako najstarší z troch súrodencov. K prvým podnikateľským nápadom ho doviedla jeho mama,ktorá v ňom prebudila túžbu začať s podnikaním.

„Ako prvý impulz prišiel od mojej matky, ktorá má vďaka jej neobmedzenej fantázii zásobovala stále novými podnikateľskými nápadmi,“ povedal.

Keď mal 11 rokov, rozhodol sa začať „podnikať“. So svojim najlepším kamarátom Nickom Powellom sa pustili do predaja anduliek. Videli, ako sú tieto vtáčiky v škole medzi deťmi obľúbené. Aby sa deti o ne mohli starať, začali ich predávať cez školské prázdniny. Objednávok mali toľko, že andulky nestíhali predávať. Keď však museli odísť do internátnej školy, ich malé „podnikanie“ museli nechať tak.

Neskôr sa Richard rozhodol predávať vianočné stromčeky. Najprv nakúpil malé sadenice a dúfal, že do Vianoc vyrastú. Než však stihli vyrásť, zožrali ich králiky.

„Keď sme neskôr prehodnocovali náš prvý biznis, povedali sme si, že andulky neboli veľmi dobrým začiatkom. Čo však bolo na tomto začiatku pozitívne je, že som zistil, že mám rád zvieratá a myšlienka na ich záchranu sa niesla celým mojím životom. Teraz sa napríklad v rámci našej dobročinnej činnosti venujeme ohrozeným lemurom na ostrove Necker Island a vďaka podporným programom z Virgin Unite sa staráme aj o ďalšie ohrozené druhy zvierat – o žralokov a nosorožcov,“  hovorí Richard Branson.

Jeho podnikateľský príbeh však ani zďaleka neskončil. Ako šestnásťročný založil študentský časopis Student. Ten si veľmi rýchlo získal svoju popularitu a už onedlho vychádzal v náklade 50-tisíc výtlačkov. Pre študentov bol vďaka reklame úplne zadarmo. Keďže sa mu darilo a nebol dobrým študentom, o rok na to so školskou dochádzkou skoncoval.

V dvadsiatich rokoch založil značku Virgin. Názov údajne vymyslela jeho kamarátka a znamenal, že sú všetci v obchode noví, tzv. panny a panicovia. Začal s predajom dosiek na dobierku. Keďže sa mu darilo, otvoril si v Londýne obchod. O dva roky neskôr už založil nahrávaciu spoločnosť a vydavateľstvo Virgin Records.

Vydavateľstvo nahrávalo so slávnymi umelcami ako Sex Pistols, Rolling Stones, Genesis či Mike Oldfield, vďaka čomu Branson zarobil veľa peňazí a mohol značku Virgin úspešne rozvíjať.

Ďalším podnikom zo série Virgin boli vlastné letecké aerolínie Virgin Atlantic Airways, ktoré sa postupne stali 2. najväčšou leteckou spoločnosťou v Británii, hneď po slávnych British Airways.

Pustil sa aj do železničnej prepravy, do sektora nápojov, vďaka čomu vznikli značky Virgin Cola a Virgin Vodka, chladným ho nenechala ani komunikácia, vďaka čomu dnes poznáme Virgin Mobile.

Pod názvom Virgin funguje približne 400 firiem vo viac ako 30 krajinách sveta, ktoré pritom ostávajú prevažne v sektore malých a stredných podnikov. Richard to vysvetľuje tým, že malé podniky sú lepšie adaptabilné na nové situácie a nehrozí im taký rýchly pád, ako tomu býva u tých väčších. Jeho majetok má hodnotu 6 miliárd dolárov a jeho firma Virgin Group celkovo zamestnáva viac ako 50 000 ľudí po celom svete.

Richard Branson sa nevyprofiloval len ako úspešný podnikateľ, ale aj ako filantrop, ekológ, spisovateľ a ak pre celkový postoj k životu, ktorý sa riadi heslom ži naplno a počúvaj svoje srdce. Dnes je ženatý, má dve deti  a je vášnivým dobrodruhom.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov