Pýtate sa, prečo máte smolu? V skutočnosti totiž nič také neexistuje

Pýtate sa samých seba: „Prečo mám smolu?“

Aj keď sa určite vyskytnú náhodné udalosti, majú čisto náhodný charakter. Inými slovami, šťastie a smola neexistujú takým spôsobom, ako tomu ľudia veria – a čo je dôležitejšie, aj keď sa vyskytnú náhodné negatívne udalosti, naša perspektíva a reakcia ich môžu zmeniť na pozitívne veci.

Vaše šťastie nie je o nič horšie a ani lepšie ako kohokoľvek iného. Je to len pocit. Ešte lepšie je, že môžete urobiť 2 jednoduché veci, ktoré zvrátia vaše pocity nešťastia a zmenia vaše „šťastie“:

1. Prestaňte veriť, že to, čo sa deje v živote, je mimo vašu kontrolu

Prestaňte veriť, že to, čo sa deje vo vašom živote, závisí od rozmarov šťastia, osudu, nadprirodzených síl, zlomyseľných ľudí alebo čohokoľvek iného mimo vás. Psychológovia to nazývajú „externým miestom kontroly“. Je to druh fatalizmu, keď ľudia veria, že môžu sami urobiť málo alebo nič, aby zmenili svoj život.

Väčšina úspešných ľudí má opačný názor. Majú „interný priestor kontroly“. Veria, že to, čo sa deje v ich živote, je takmer vždy na nich a že aj keď sa vyskytnú náhodné udalosti, dôležitá nie je samotná udalosť, ale ako na ňu reagujú.

Vďaka tomu sú proaktívni, angažovaní, pripravení vyskúšať nové veci a snažia sa nájsť prostriedky na zmenu toho, čo sa im v ich živote nepáči. Nie sú fatalisti a neobviňujú smolu z toho, čo nie je v ich svete správne. Hľadajú spôsob, ako veci vylepšiť.

Sú šťastnejší ako ostatní? Samozrejme, že nie. Šťastie je náhodné – to je to, čo znamená náhoda – takže je rovnako pravdepodobné, že zažijú neúspechy ako ktokoľvek iný.

Rozdiel je ich reakcia. Keď sa niečo pokazí, rýchlo hľadajú spôsoby, ako to napraviť. Nezačnú kňučať, ľutovať sa alebo si sťažovať na „smolu“. Snažia sa poučiť z toho, čo sa stalo, aby sa tomu nabudúce vyhli a pokračujú v žití života.

Ak sa pozriete na dlhšiu perspektívu, náhodné šťastie je len náhodné. Tí, ktorí majú pocit, že majú menšie šťastie, však zvyčajne venujú oveľa väčšiu pozornosť krátkodobým prípadom nešťastia a presviedčajú samých seba o správnosti svojej viery.

2. Pamätajte, že čomukoľvek venujete pozornosť, rastie to vo vašej mysli

Ak sa sústredíte na to, čo sa vo vašom živote pokazí – najmä ak to vidíte ako „smolu“, nemôžete s tým nič urobiť – bude to vyzerať negatívnejšie a horšie. Za krátku dobu budete presvedčení, že je všetko proti vám. V dôsledku toho sa utopíte v negatívnej energii a takmer určite onedlho budete presvedčení, že nič, čo môžete urobiť, nezlepší vaše vyhliadky.

Fatalizmus sa živí sám, kým sa ľudia nestanú pasívnymi obeťami životných udalostí. Porazení v živote sú tí, ktorí sú presvedčení, že zlyhajú skôr, ako s čímkoľvek začnú, že ich „smola“ zničí všetky vyhliadky na úspech.

Zriedka si všimnú, že skutočnými dôvodmi ich zlyhania sú ignorancia, lenivosť, nedostatok schopností, nedostatok predvídania alebo prostá hlúposť – všetko, pre čo by mohli niečo urobiť a prestať obviňovať iných ľudí alebo „smolu“ za ich osobné nedostatky.

Vaša pozornosť je pod vašou kontrolou. Pošlite ju kam chcete. Vyhladujte negatívne myšlienky, až kým nezomrú. Váš osud skutočne záleží na voľbách, ktoré urobíte. Ak dôjde k náhodným udalostiam, ku ktorým vždy dôjde, rozhodnete sa ich obrátiť vo svoj prospech alebo sa na nich budete len sťažovať?

Zdroj: lifehack.org, Autor: Leon Ho

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov