Pravidlo Goldilocks – najlepšia stratégia, ako si udržať vrcholnú motiváciu

Súhlasíte s tým, že niektorí ľudia sú viac motivovaní ako iní? Niektorí ľudia vyskočia z postele, rozdrvia svoje ráno a vyhrávajú deň.

Iní zaspávajú a jednoducho prechádzajú životom. Aj keď je ľahké si myslieť, že niektorí ľudia sa rodia s väčšou motiváciou ako iní, nie je to jednoducho pravda.

Ľudský mozog miluje výzvu a niektorí ľudia rutinne vycvičujú svoj mozog výzvami. Mozgu sa však páči výzva, iba ak problém nie je príliš mimo vašu zónu pohodlia.

Motivácia je divná vec – prichádza, odchádza a niekedy, keď to najviac potrebujete, nikdy nepríde. Môžete však použiť Pravidlo Goldilocks, aby ste ju našli, keď ju najviac potrebujete.

Povedzme napríklad, že máte radi golf. Ak ste skúsený hráč a hráte proti začiatočníkom, z nedostatočnej konkurencie sa budete nudiť. Ak ale budete hrať proti Tigerovi Woodsovi, stratíte motiváciu, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou prehráte. Trik je nájsť niečo v strede. Musíte hrať proti niekomu, kto je vám najbližší v úrovni schopností, aby ste mali dobrú šancu vyhrať.

Zistíte, že sa vám váš mozog naozaj snaží pomôcť zvíťaziť, miluje výzvy rovnako ako vy a že sa viac sústredíte a do výsledku ste investovali všetko.

Čo je pravidlo Goldilocks?

Tento golfový príklad je výzvou, ktorá je dostatočne zvládnuteľná s úrovňou obtiažnosti a je perfektným príkladom pre Pravidlo Goldilocks.

Podľa Pravidla Goldilocks sú ľudia najviac motivovaní pri práci na úlohách, ktoré sú na hranici ich súčasných schopností. Tieto úlohy alebo udalosti nie sú príliš ťažké alebo príliš ľahké, ale ideálne vyvážené.

Práca na veľkom projekte alebo cieli sa na prvý pohľad môže zdať zastrašujúca. Potrebujete nielen zvládnuť úroveň obtiažnosti a zakaždým sa snažiť mierne zvyšovať svoje zručnosti, ale musíte merať aj svoj pokrok.

Ak chcete dosahovať ciele na vyššej úrovni, musíte merať svoj pokrok. Či už ide o zaznamenávanie údajov v excelovom hárku, vytvorenie grafu alebo iné metódy. Pokúste sa dať svojmu mozgu vizuálnu reprezentáciu toho, ako sa vám darí.

Nejednoznačnosť nepomáha mozgu. Ako povedal Jack Canfield: „Nejasné ciele vedú k nejasným výsledkom.“

Ak sa chystáte do konca roka dosiahnuť nejaký cieľ, použite tieto 2 kroky – držte sa Pravidla Goldilocks a nezabudnite merať a sledovať svoj pokrok.

Zdroj: fearlessmotivation.com, Autor: Michael Leonard

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov