Bohatí a slávni bezdomovci

Sú ľudia, ktorí sa na ulici doslova narodia, prežijú na nej celý svoj život aj na nej zomrú. Sú ľudia, ktorí sa na ulici narodia a v priebehu ich života im doň vstúpi náhoda, ktorá im zmení život. A sú ľudia, ktorí sa na nej síce nenarodili, ale či už nepriazňou osudu, alebo vlastným pričinením v podobe zlého rozhodnutia sa na ulici ocitnú. A verte či nie, nemám na mysli len „obyčajných“ ľudí. Boli by ste prekvapení, že aj hviezdy svetového formátu, bohaté a slávne, boli raz vo svojom živote bezdomovcami, ktorí nemali peniaze a potrebovali šťastnú náhodu, ktorá by im pomohla ich život zmeniť k lepšiemu. A dnes sú inšpiráciou pre každého, kto sa túži stať úspešným, bohatým a uznávaným. Toto sú len niektorí z nich.

Len v dvadsiatich rokoch prespávala v útulku pre bezdomovcov dnes už oskarová Halle Berry. Jej snom od útleho detstva bolo stať sa herečkou. To bol aj dôvod, prečo sa rozhodla presťahovať do Chicaga. Keď však minula všetky svoje peniaze a mama sa rozhodla, že jej ďalšie už nepošle, bola nútená stráviť pár dní v útulku pre bezdomovcov.

Hillary Swank, ďalšia z radov herečiek, ktorá ani nedokončila školu. Keď mala 15 rokov, spolu s matkou opustila Bellingham vo Washingtone so 75 dolármi vo vrecku a kartou na telefonovanie do Kalifornie, kde niekoľko týždňov bývali v aute. O 5 rokov na to dostala svoju prvú veľkú hereckú rolu, za ktorú zinkasovala 3 000 dolárov, a aby toho nebolo málo, hneď z toho bol aj Oscar za najlepšiu herečku.

Herec a komik v jednom, Jim Carrey, rovnako nedokončil ani strednú školu a so svojou rodinou žil vo VW buse parkovanom na rôznych miestach po Kanade. Neskôr sa usadili na trávniku jeho staršej sestry na príjazdovej ceste.

Jeden z najlepších predstaviteľov Jamesa Bonda, Daniel Craig, musel svojho času prespávať na londýnskych lavičkách po parkoch. Paradoxné, že teraz má na konte niekoľko kritikmi ocenených filmov, medzi ktoré rozhodne patria aj príbehy o agentovi 007.

Bohatý a slávny režisér akčných filmov John Woo sa tiež nenarodil pod „bohatou“ a šťastnou hviezdou. Mal veľmi ťažké detstvo a ako malý chlapec si prežil veľa rokov na uliciach Hong Kongu ako bezdomovec. A potom zaúradovala šťastná náhoda, vďaka ktorej sa mu dostalo možnosti režírovať v Hollywoode také známe akčné trháky, ako Tvárou v tvár, Mission Impossible 2 či Operácia: Zlomený šíp.

Kelly Clarkson, víťazka prvej americkej Superstar, ktorá sa aj naďalej po tejto súťaži venovala hudbe a podarilo sa jej udržať na vrchole skvelými songami, ktoré sú stále hrané v rádiách. No tesne pred touto súťažou, vďaka ktorej sa stala bohatou a slávnou speváčkou, jej vyhorel byt v Hollywoode. A tak bola nútená žiť v aute a potom v domove dôchodcov, pričom sprchovať sa chodila do telocvične.

No pozrime sa okrem sveta umelcov aj na svet podnikateľov. Spoluzakladateľ najväčšieho kanadského špecializovaného reťazca kaviarní, Frank O´Dea, bol vo svojich 20 rokoch bezdomovcom, pre problém s alkoholom. A to až do chvíle, keď so svojím partnerom otvorili spomínaný Second Cup, ktorý je mimochodom najväčším špecializovaným kávovým reťazcom v Kanade s 360 predajňami.

Ďalší z radov biznismenov, obchodník Chris Gardner, žil na ulici spolu so svojím synom, pričom sa neustále snažil preraziť vo svete financií, i keď nemal v tomto smere žiadne skúsenosti či vedomosti zo školy. Stačila pozícia brigádnika vo firme Dean Witter Reynolds, ktorá priam raketovo odštartovala jeho úspešnú kariéru. Jeho životný príbeh sa dokonca stal aj námetom na film, v ktorom si ho zahral herec Will Smith. Film dostal názov Šťastie na dosah. Okrem spomenutého má Gardner dnes na konte aj dva knižné bestsellery a je aj šéfom investičnej firmy, ktorá má pobočku v NY, Chicagu a San Franciscu.

Títo bohatí  a úspešní ľudia sa chopili svojej šance a využili ju naplno, aby sa stali tým, čím vždy chceli. Ide o ľudí, ktorých poznáme, minimálne ich tváre. No aby sme nezabúdali aj na tých, ktorí tu už nie sú a s ktorými sa osud rovnako nemaznal, ale nakoniec to dokázali.

Vedeli ste, že aj Ella Fitzgerald, kráľovna jazzu, ako ju prezývali, bola tiež bezdomovkyňou? Len pre osvieženia pamäte v roku 1981 to bola práve ona, ktorá spievala vtedajšiemu americkému prezidentovi  Ronaldoci Reaganovi. Do dnešného dňa je považovaná za jednu z najlepších speváčok nielen svojej doby. No málokto však vie, že jej začiatky neboli práve ružové. Zomrela jej matka, jej nevlastný otec ju znásilňoval, nejakú dobu dokonca pracovala pre mafiu. Potom ju chytila polícia  a umiestnila do špeciálnej školy pre dievčatá. No z nej napokon utiekla a žila radšej na ulici. Až v roku 1934 dostala príležitosť po prvýkrát vystúpiť pred publikom v Apollo Theater. A táto jediná príležitosť stačila na to, aby z nej ľudia doslova šaleli.

Ani satirický režisér, herec a komik čiernobielych nemých filmov, ktorý dokázal vyčariť úsmev na tvári bez toho, že by čokoľvek povedal, nebol výnimkou. Tiež mal ťažké detstvo. Po smrti otca jeho matka zošalela a nedokázala sa viac o svojho syna postarať. Putovala priamo do psychiatrickej liečebne a malý Charlie tak skončil v desiatich rokoch na londýnskych uliciach.

Osud za nemaznal ani s bohatými a úspešnými. Pretože predsa len sú to ľudia, ktorí si so sebou po celý život nosia svoje vlastné bremeno ako ktorýkoľvek iný človek. A ako sa vraví, umelci a géniovia to majú komplikovanejšie, pretože majú svoj vlastný svet, do ktorého sa zamykajú a do ktorého len málokoho vpustia. Častokrát osamotení, deprimovaní, nepochopení. To je údel väčšiny z nich.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov