Robert T. Kiyosaki, Američan s japonskými koreňmi, sa svojho času preslávil napísaním knihy Rich Dad, Poor Dad (Bohatý otec, chudobný otec).
Príbeh chlapca z chudobnej rodiny, ktorý sa v detstve dozvedel „návod“, ako sa stať úspešným, a predovšetkým bohatým človekom, si získal milióny priaznivcov po celom svete.
Je to ale príbeh pravdivý či vymyslený?
Čo nás Bohatý otec, chudobný otec môže naučiť…
Vo svojej najznámejšej knihe popisuje Kiyosaki dvoch mužov, od ktorých sa v detstve učil o peniazoch, podnikaní, o všetkom. Kým konzervatívny vlastný otec pracujúci v štátnom sektore na Havaji zdôrazňoval potrebu dobrého vzdelania a následne zisk stabilnej práce, iný otec, jeho protiklad – otec Robertovho kamaráta Mikea, odmieta tradičnú cestu zarábania peňazí a každodennej driny niekde v neuspokojivom, zle platenom zamestnaní.
Zakladá vlastné firmy, investuje, až napokon žne úspechy svojho odhodlania a risku, keď sa stáva majiteľom siete prosperujúcich firiem, ktoré dedí jeho syn.
Tak čo, byť na mieste chudobného Roberta kamarátiaceho sa s Mikeom a jeho „bohatým“ otcom, ktorú životnú cestu by ste si zvolili?
Kritika školstva
Kiyosaki v knihe okrem iného vytýka školstvu, že nedostatočne, respektíve takmer vôbec mladých ľudí finančne nevzdeláva.
Pritom, s peniazmi budeme skôr či neskôr pracovať všetci.
Podľa neho sú isté nevyhnutnosti, ktoré by mal ovládať už študent strednej školy, napríklad vedieť vyplniť daňové priznanie, byť pripravený na to, že časť jeho pekne vyzerajúcej hrubej mzdy si odkrojí štát, čo mu následne zvýši a ako má s tým zvyškom správne naložiť.
Za rovnako dôležité považuje vedieť si už v škole vyrátať výšku úrokov a splátok, dobu splácania a peniaze, ktoré rôznymi úvermi a
Tieto veci sú podľa Roberta, aj „jeho“ bohatého otca potrebné nielen pre ekonómov, takmer všetci totiž platíme dane, požičiavame si či ukladáme hotovosť do banky.
Ako tvrdí Kyiosaki, stačilo by trochu vzdelávania aj v tejto oblasti, ale nie na vyššej ekonomickej škole či doma po večeroch, ale aby nás základné školstvo naučilo správne finančne myslieť, robiť z nás finančne inteligentných občanov a hneď by sa mnohým lepšie nažívalo.
Iba špekulujúcim nebankovkám asi nie, však?
Správne vnímanie peňazí
Ďalšie jeho rady sa týkajú postoja k peniazom, k našim príjmom i výdavkom.
Začať by sme mali tým, že svoju výplatu dobre poznáme. Dobre funguje obyčajný papier, kam si napíšeme všetky dopredu známe mesačné výdavky. Doplňte rezervu na všetko nečakané a ak sa vám stále niečo zvyšuje, prichádza čas urobiť rozhodnutie: Ten zvyšok jednorázovo miniete alebo vám prebytočné financie poslúžia ako možný budúci zdroj ďalších príjmov, najlepšie tých pasívnych?
Cesta k bohatstvu totiž podľa Kyiosakiho tkvie práve v tom – v záujme o svoje budúce zárobky.
Aké sú teda vaše možnosti, ako peniaze úspešne znásobiť?
– Založíte firmu, ktorá sa po čase rozbehne a bude fungovať aj bez vašej každodennej prítomnosti.
– Môžete peniaze investovať tak, aby vynášali výhodný úrok prevyšujúci infláciu.
– Kúpite nehnuteľnosť a budete ju prenajímať.
Ak to celkom zjednodušíme, radí nám, aby sme mysleli na budúcnosť, aj svojich peňazí.
Nech zarábajú ony pre nás, nie my drieme pre ne.
Zmena postoja, no žiadne zázraky
Kritici, a nie je ich málo, knihy Bohatý otec, chudobný otec však pánovi Kyiosakimu vyčítajú istú nedôveryhodnosť, nekonkrétnosť. Obviňujú ho z teoretizovania bez reálnych podkladov, ani z vlastnej „úspešnej“ podnikateľskej praxe vraj nemôže čerpať, keďže úspešným a bohatým ho urobili vlastne až knihy o
Zamestnanec podľa neho nikdy poriadne nezarobí, tak si poďme všetci zakladať vlastný biznis.
Túto radu dostal malý, iba 9-ročný Robert od Mikeovho otca, aspoň to tvrdí a keďže znie rozumne, prečo by sme mu neverili?
Najlepšia rada, ako vnímať knihu Bohatý otec, chudobný otec a pri tom stále hľadieť na svet okolo sveta realisticky, je vziať si z nej základné posolstvo, t.j. zmeniť postoj k vlastným financiám, naučiť sa finančnej inteligencii a až následne, ak sa ukáže, že byť vo vzťahu k peniazom rozumný, sa mi osvedčilo, robiť nejaké radikálnejšie rozhodnutia.
Vrhnúť sa do pokútnych kšeftov a podnikania po prečítaní jednej knihy je totiž viac ako odvážne…
Ako inšpirácia a naštartovanie k istým zmenám však poslúžiť môže.
Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com