„Delegujte efektívne! Ušetríte tak čas a zvýšite tým výkon tímu,“ znie zlaté pravidlo z úst jedného z najúspešnejších a najvyťaženejších koučov súčasnosti.
Takýchto rád, ktoré fungujú, má pravdaže Marshall Goldsmith viac, aj preto si ho k sebe do firiem pozývajú top manažéri a riaditelia z celého sveta.
Okrem toho tiež prednáša na univerzitách, pretože dobrých tipov, ako efektívne riadiť firmu a zamestnancov nie je zrejme nikdy dosť.
Existuje totiž hranica, kedy je delegovanie právomocí neefektívne.
Marshall Goldsmith je presvedčený o tom, že strední, aj vrcholoví manažéri sa nestávajú dobrými lídrami vtedy, keď delegujú čo možno najviac právomocí a kompetencií, ale vtedy, keď ich prerozdelia efektívne.
Práve takéto delegovanie totiž skutočne šetrí čas aj zvyšuje výkon.
„Neadekvátne delegovanie kompetencií dokáže narobiť viac škody než osohu.“
O tom je presvedčený Marshall Goldsmith, ako príklad za všetko uvádza prípad generálneho riaditeľa, ktorý jednoducho precenil schopnosti svojich zamestnancov a povýšil ich do pozícií, na ktoré nemali dostatočné skúsenosti. Konal tak z presvedčenia, že toto je tá najlepšia škola, ktorá naučí každého rásť a aj sa poučiť na vlastných chybách. Lenže v danom prípade vlastná skúsenosť za cenu chýb stála firmu veľké peniaze a takéto straty sú podľa Goldsmitha v úspešnej firme neprijateľné.
Marshall Goldsmith preto každému dobrému manažérovi radí, aby si so zamestnancami najprv rozobral ich kompetencie a podrobne preskúmal, či im do nich príliš nezasahuje, prípadne, či by sa v danej oblasti nemal pre nich angažovať o niečo viac.
„Dobrý manažér sa totiž opýta podriadených aj na to, či si myslia, že veci, ktoré robí majú pre nich pridanú hodnotu,“ prízvukuje Marshall Goldsmith.
Marshall Goldsmith vypracoval 5 základných charakteristík, ktoré by podľa neho (a na základe jeho mnohoročných skúseností) mal líder budúcnosti spĺňať.
Sú to tieto:
1. globálny pohľad na podnikanie a obchod ako taký
2. schopnosť vedieť oceniť aj kultúrnu pestrosť
3. dôvtip a napredovanie v oblasti informačných technológií
4. naučiť sa vytvárať strategické partnerstvá
5. byť pripravený prerozdeliť kompetencie, a tak sa vlastne podeliť o moc a vedenie firmy
Dr. Marshall Goldsmith je celosvetovo uznávanou autoritou v pomoci úspešným manažérom a globálnym lídrom pri dosiahnutí čo najpozitívnejších, no predovšetkým perspektívnych, dlhotrvajúcich zmien v ich správaní sa, vo firme i voči podriadeným.
Je vôbec najlepšie hodnoteným výkonným koučom za posledné štyri roky podľa rebríčka Thinkers50. Tento rebríček je aktualizovaný každé 2 roky a zahŕňa zoznam 50 najvýznamnejších mysliteľov súčasnosti.
Na predošlom ročníku, v roku 2011 bol Marshall Goldsmith vyhlásený za víťaza ocenenia ,,Thinkers50 Leadership Award”, čím sa zaradil medzi jedného z najvplyvnejších mysliteľov na svete.
Počas svojej mnohoročnej praxe pracoval s vyše stopäťdesiatimi významnými generálnymi riaditeľmi aj ich manažérmi, takže zrejme naozaj vie, o čom hovorí.
Jeho najlepšou vizitkou však je to, že je neustále žiadaným, ako v oblasti vodcovstva, kde školí firmy a koučuje manažérov z rebríčka sto najväčších svetových spoločností, ako aj rečník prednášajúci o svojich názoroch podložených praxou a reálnymi zmenami vo firmách, ktoré koučoval.
Aktuálne vyučuje na Dartmouth College Tuck School of Business a pravidelne, ako už bolo spomenuté, prednáša aj na popredných vysokých školách naprieč celým svetom.
Goldsmith je tiež priekopníkom na mieru vytvorenej metódy zvanej ,,360-degree feedback” (v preklade Utajená spätná väzba z priamych reportov) ako účinného nástroja na vývojové riadenie vo firmách.
Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com